scorecardresearch.com Necip Fazıl - Tenkitler, Polemikler, Kavgalar ve Tüm Edebiyat Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Necip Fazıl - Tenkitler, Polemikler, Kavgalar

Necip Fazıl - Tenkitler, Polemikler, Kavgalar

Tür : Edebiyat Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Necip Fazıl, Cumhuriyet sonrası Türk edebiyatının en önemli isimlerinden... Şair tiyatro yazarı ve gazeteci... Onun yaşadıkları, fikirleri, tenkit ve polemikleri meşhur Babıali''nin adeta bir güncesi...
Türkiye''nin modernleşme sürecinde sanatçı, aydın ve edebiyatçıların yaşadığı çelişkiler, tartışmalar, konuşmalar, heyecanlar birer edebi değer kazanmış Babıali''de... Necip Fazıl, tüm bu tartışmaların orta yerinde duran önemli şahsiyetlerinden biridir.
Bu kitapta; Necip Fazıl''ın Abdülhak Hamit Tarhan, Abdullah Cevdet, Abidin Dino, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Haşim, Ahmet Mithat Efendi, Arif Nihat Asya, Burunsuz Tevfik, Hamdullah Suphi, Hilmi Ziya Ülken, İsmail Hami Danişmend, Kemalettin Kamu, Mehmet Akif Ersoy, Muhsin Ertuğrul, Münevver Ayaşlı, Namık Kemal, Nihal Atsız, Nurettin Topcu; Peyami Safa, Nurullah Ataç, Sait Faik, Tevfik Fikre, Yahya Kemal, Nazım Hikmet, Ziya Gökalp... gibi isimlerle ilgili görüşlerini ve bazılarıyla girdiği polemikleri bulacaksınız.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963