scorecardresearch.com Nazım Hikmet - Tabu Ve Efsane ve Tüm Edebiyat Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Nazım Hikmet - Tabu Ve Efsane

Nazım Hikmet - Tabu Ve Efsane

Yazar : Ataol Behramoğlu

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : EVRENSEL BASIM YAYIM

Tür : Edebiyat Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Nâzım Hikmet, Türk şiirini değiştiren, dünya şiirini etkileyen büyük bir şair. Ve bütün büyük şairler yazarlar gibi barıştan ve insanların sömürüsüz yaşayacakları bir dünyadan yana Büyük yazarlar, yazdıklarıyla, yaşamlarıyla, kişilikleriyle hep tartışmaların odağındadır. Günümüzün önemli şairlerinden Ataol Behramoğlu, bu çalışmasında, Nâzım Hikmet''in şiiri, tiyatrosu ve kişiliği üzerine incelemeleri yer almakta.
Nâzım Hikmet''in şiirini öğrenip anlamak, yaşamını yakından tanımak, Nâzım Hikmet''in dünya şiiriyle ilişkileri bakımından bilgi edinmek isteyenler için Ataol Behramoğlu''nun bu kitabı vazgeçilmez bir kaynak özelliği taşımaktadır.Şüphesiz, günümüz Türk şiirinde en büyük etkiyi yapan isimlerin başında gelir Nâzım Hikmet. Onun şiiri, şairliği, eserleri, kişiliği, kendinden sonraki kuşaklara etkisi konusunda ziyadesiyle yazı yazılmış, kitap yayınlanmıştır aslında. Nâzım Hikmet, sadece Türk şiiri içinde değil, dünya şiirinde de önemli bir yere sahip. Ataol Behramoğlu da, Türk şiirinde “toplumcu gerçekçi” anlayışın önemli temsilcilerinden ve Nâzım Hikmet’in kendi şiirindeki ve Türk şiirindeki yerini her zaman dile getirir. Behramoğlu, Nâzım Hikmet kitabında, tabu ile efsane arasında seyreden ustanın eserlerini, yaşamını değerlendiriyor. Behramoğlu, kimi soruşturma cevaplarını, Nâzım Hikmet’le ilgili yazdığı gazete yazılarını ve onun eserlerine yönelik yaptığı derinlemesine incelemeleri bir araya getirmiş. Şairlerin bir başka şair hakkında yazdığı kitaplar her zaman ayrı bir önemdedir. Bunlar içinde önemli bir örnek de kuşkusuz Behramoğlu’nun Nâzım Hikmet incelemesi. Kitap sadece Behramoğlu’nun yazılarını değil, Nâzım Hikmet için yazılan şiirler ve belgesel nitelikte başka yazıları da içeren bir inceleme.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963