scorecardresearch.com Underground Poetix 10 ve Tüm Edebiyat Kuramı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Underground Poetix 10

Underground Poetix 10

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : ALTIKIRKBEŞ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Kuramı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Underground Poetix Ekim 2011. Sayı 10. İçerik:

               Kauffman’ın kaleme aldığı ve kitaplaştırdığı, bizim de kitabını düşündüğümüz “yasadışı şairler” manifestosuyla başlıyor Poetix 10.

Merve Darende’den rica ettik bize Charles Bukowski’nin “Nirvana” şiirini çeviriverdi.

Uzun zamandır ‘60ların Hindistan karşı-kültürünün önemli tek şiir kuşağı olan Hungry Generation mevzuatına nihayet el attık, onların da bir Ginsberg’i var:)

Geçen sayılarımızda da yer verdiğimiz Alexander Trocchi bu sefer şiirleriyle konuk Underground Poetix’e –Eren Caylan’a bu sayıya verdiği çeviri desteğinden dolayı teşekkür etmem gerekir.

Kerem Koç güzel bir dosyaya el attı ve Louise Benneth’ten Bob Marley’ Reggae Şiirine dört dörtlük değinen antropolojik sıkı bir metin Zeynep Pekin’ce çevrildi. Afiyet olsun.

İnternet gezintilerinin iyimser saçmalıklarından biri French Loser, gülümsetiyor…

Altıkırkbeş Cotton’un “Hobo” isimli kitabını yayımladı, kuramsal desteği bu sayıda bulabilir işin sosyo-politik gerçeğini merak eden güzel ruhlar, sıkı bir dosya HOBO KÜLTÜRÜ.

Sıkışmışlığını şehrin yüzünüze vuracak bir komün anlatısı BLACK BEAR, keyfli…

Bu sayı da yeni kitabı ……’nın hazırlıklarını sürdürmekte olan Kaan Çaydamlı’nın Mutant isimli usta işi bir öyküsü yer alıyor.

CHUCK PALAHNIUK ile yapılmış derinlikli bir söyleşi var, yazarlık ve edebiyat dersi sunuyor diyebiliriz, meraklılarına ilgililerine zevkten çok daha fazlasını vereceği kesin, ayrıca yazarın kendi edebi yolculuğunun da bir anlatısı.

SAVAŞ PORNO SAVAŞ PUNK isimli metin için diyebileceğim hiçbir şey yok, okunması gerekli!

Uzun zamandır hemen hemen her sayıda yer verdiğimiz feminist politik farklı sahalardaki görüşlere yer vermeye devam ediyoruz, bu sayının uzun soluklu konuk KADINı CAMILLE PAGLIA. Playboy’un kendisiyle yaptığı uzun soluklu söyleşiyi Eren Caylan dilimize kazandırdı.

Farklı bir yerden yaklaşamadıkça yer vermenin bir önemi yok, ama farklı yerleri ve yaklaşmayı seviyoruz: efsanefi karşı-kültür dergisi EVERGREEN REVIEW’da Bukowski’nin ilk yayımlanışı üzerine Abel Debritto’nun “Büyük An” isimli değerli metni de 10.sayımızın sınırlarında.

Ayrıca sevgili LINDA LEE BUKOWSKI ile BUK üzerine yapılmış tatlı bir söyleşimiz var.

Courtney Love saçma sapan JUNK ŞİİRLERİyle renk kattı bize.

İLK DEFA dergimize konuk olanlar var CEM AKAŞ ve ALTAY ÖKTEM 10.sayımızda.

Gene nihayet SPOKEN WORD hadisesine el attık, bu bağlamda içerde Maggie Estep ve Lydia Lunch var,

Spoken Word hadisesi dışında Lydia 3 ahlaksız şiiriyle bizlerle. Siz asıl ahlaksızlığı bu ay çıkacak olan kitabıyla görün..neyse..

HUBERT SELBY JR, dünyanın en güzel adamı olabilir –mi, neden olmasın, o zenci bir melek, tanrı onun ruhunu kutsasın, bu sayıda neredeyse dosyaya koştuk ve sıkı bir SELBY JR bütünü çıkardık; neden yazdığından, ne yazdığına, içsel, dehlizsel 3 ayrı metin.

Cavit Mukaddes Allen Ginsberg’den vazgeçmiyor:), harika bir metin yolladı bize, güzel çeviriler, Allen Ginsberg UP’da..

Artık anlaşılmıştır belki köşebaşlarını ikonları sevmiyoruz, 1955-80 Amerikan kültürünün değerli adamı ALBERT SAIJO nihayet Underground Poetix’de, Saijo Beat kuşağına karakter sağlayan ruhsal güçlerden, sessiz bir nehir gibi ufak yatağında aktı gitti….

Bir parmak da bizden JEFF NUTTALL’a, tabi daha çok dürteriz onu biyografisi ve çalışmalarıyla NUTTALL’da içerde.

Headpress’den aldığımız suç dergisi Front Page Detective’in ŞİDDET DOLU BİR DÜNYA: LSD, YAMYAM HİPPİLER, ŞEYTANIN ÇOCUKLARI & ENFİYE VAMPİRLERİ! Giray Türkmen’ın çevirisiyle UP 10’da.

Tamam bitiyor, artık bir kitap yazması gerektiğini düşündüğüm sevgili Melda Köser yeniden konuğumuz, 2 enfes kısasıyla bizle, Mehmet Oruç’u çok beklettik ama nihayet FLUXUX ELİNDE KAMERASIYLA GEZİNİYOR bu sayıda yer aldı, Kerim Atay’a çok kısa şiirler yazmasını yasaklıyorum, nereye sokacağımızı bilemedik, bi yer bulduk sonra:), Kerim demişken sevgili KERİM AKBAŞ’da UP 10’da.

Uzun zamandır gemilerde sesi soluğu çıkmayan Jan Ender Can yeni şiirleriyle konuğumuz, Gonca Gülbey, Büşra Kurtar, F. Asniya, Semih Yıldız, Deniz Cansever, Janset Karavin’de bu sayıda bizlerle.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963