scorecardresearch.com Çocukluk Çağının Sıcağında ve Tüm Edebiyat Kuramı Kitapları Radikal Kitap'ta!
Çocukluk Çağının Sıcağında

Çocukluk Çağının Sıcağında

Yazar : Florence Guignard

Sayfa Sayısı : 265

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Kuramı

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Okur bu kitapta, Çocukluk Çağından başka kızıl iplik bulamayacak; Freud’un dürtülerin oluşumu ve cinsellik konusundaki buluşlarıyla örülen bu başlık elinizdeki kitabın ilk başlığı olmakla birlikte, söz konusu yazı dizisi içinde en son kaleme alınmış olandır. Bununla anlatmak istediğim şey ise, ele alıp kucaklamaya çalıştığım psikanaliz kavramlarının, üyelerini bölgesel, ulusal ve uluslararası toplantılarda bir araya getirerek varsayımları ‘işleyen’ bir bilimsel topluluk sayesinde gündeme taşınabildiğidir. YAZAR HAKKINDA Fransız Psikanaliz Cemiyeti’nin (Société Psychanalytique de Paris) onursal üyesi ve eski başkan yardımcısıdır. Çocuk, ergen ve erişkin eğitim analisti olan yazar Annie Anzieu ile birlikte Avrupa Çocuk ve Ergen Psikanalizi Cemiyeti’ni (Société Européenne pour la Psychanalyse de l’Enfant et de l’Adolescent) kurmuştur. Cenevre doğumlu yazar İsviçre Bilimsel Araştırma Vakfı’na bağlı olarak klinik metodoloji alanında araştırmalar yürütmüş ve klinik psikologların eğitimlerini düzenlemiştir. Çocukluk Çağının Sıcağında yazarın ilk kitabıdır. 1998 yılında Epitres à l’objet (Nesneye Mektuplar) adlı kitabı yayınlanan bu ünlü psikanalist aynı zamanda 10 yılı aşkın bir süredir Uluslararası Psikanaliz Yıllığı’nın Fransızca editörüdür. La Revue Française de Psychanalyse (Fransız Psikanaliz Dergisi) ve The International Journal of Psychanalysis (Uluslararası Psikanaliz Dergisi) başta olmak üzere çeşitli psikanaliz ve çocuk psikanalizi dergilerinde makaleleri yayınlanan Guignard, aynı zamanda birçok derginin yayın kurulunda da aktif rol üstlenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963