scorecardresearch.com Virgül, Haziran 2007 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül, Haziran 2007

Virgül, Haziran 2007

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : PUSULA YAYINCILIK

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül’ün 108. sayısında, Derin Terzioğlu, Trickster Travels’ın yazarı Natalie Zemon Davis ile Hasan el-Vazzan, namı diğer Afrikalı Leo hakkında konuştu. Y. Doğan Çetinkaya ise, Simgeden Millete adlı yeni çalışması yayımlanan Selim Deringil ile söyleşti. Salih Özbaran, Caroline Finkel’ın Rüyadan İmparatorluğa Osmanlı adlı kitabını eleştirdi. Güçlü Ateşoğlu ise Giambattista Vico’nun Yeni Bilim’ini ele aldı.
Virgül’ün bu ayki Fener sayfalarında Mehmet Taner, Birhan Keskin ile Can Tanyeli’nin; Orhan Koçak ise Bedirhan Toprak’ın şiirlerini inceledi. Ayrıca Mahmut Temizyürek, Hüseyin Peker’in Tek Vuruş’unu; Özgür İpek, Hüseyin Köse’nin Mahvedici Melek’ini; Didem Atayurt ise Şeref Bilsel ile Cenk Gündoğdu’nun hazırladığı Şiir Defteri’ni değerlendirdi. Virgül’ün 108. sayısında, Şeref Bilsel’in, Rüzgârla Saklı adlı üçüncü şiir kitabı yayımlanan Kadir Aydemir’le yaptığı söyleşi de yer alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963