scorecardresearch.com Virgül Dergisi 130. Sayı ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül Dergisi 130. Sayı

Virgül Dergisi 130. Sayı

Yazar : Komisyon

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : PUSULA YAYINCILIK

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Eylül-Ekim 2009 tarihli 130. sayısında neler var?

Virgül''ün bu sayısında İrvin Cemil Schick, İslam mimarisinde yazının yeri ve işlevini; "kamusal kitaplar" olarak bina yazılarına mercek tuttuğu yazısını şöyle noktalıyor: "Her köşesi yazılarla donatılmış olan Osmanlı İstanbul''unun kendisi bir kütüphanedir, çünki sokakları, camileri, çeşme ve sebilleri, dikilitaşları, medreseleri, tekkeleri, çarşıları, imaretleri, türbe ve mezartaşları... hepsi kitabelerle, kamusal kitaplarla doludur. Birer ''varak-ı mihr ü vefâ''dır onlar; okuyacak, dinleyecek birileri çıksa..."

Orçun Güzer, Enis Batur''un Mekik''inden yola çıkıp Robert Walser''in Jacob von Gunten adlı romanı ile Cemal Dindar''ın hazırladığı NAL: Bir Akıl Hastanesinin Hatıra Defteri adlı kitaba da uğrayarak, sanat ile delilik arasındaki ilişkiyi yorumluyor. Ruhsar İstanbullu, Uluslararası Psikanaliz Dergisi''nde yayımlanmış makalelerden oluşan Uluslararası Psikanaliz Yıllığı 2009''u, Kemal İnal ise Arnd-Michael Nohl''un Kültürlerarası Pedagoji adlı çalışmasını ele alıyor.

İttihat ve Terakki''nin Türk romanındaki yansımalarını A. Ömer Türkeş ile Nilgün Toker yazdı. Ardından ise Gülce Çetiner, Memduh Şevket''in Miras''ını; Umut Morkoç, Kemal Tahir''in Kurt Kanunu''nu; Seda Ersar, Halide Edip''in Sinekli Bakkal''ını; Duygu Öktem, Yakup Kadri''nin Hüküm Gecesi''ni bu açıdan değerlendirdi.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963