scorecardresearch.com Virgül 128. Sayı ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül 128. Sayı

Virgül 128. Sayı

Yazar : ...

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : PUSULA YAYINCILIK

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Mayıs-Haziran 2009 tarihli 128. sayısında neler var?

Virgül’ün 128. sayısının kapağı, İranlı hiciv ustası Ardeşir Muhassıs’ın çizgilerine ayrıldı. İrvin Cemil Schick, 9 Ekim 2008’de vefat eden Muhassıs’ın yaşamöyküsünü ve üslubunu, anekdotlar ve farklı dönem eserlerinden örnekler ışığında ortaya koyuyor.

A. Ömer Türkeş, Ayfer Tunç’un Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi; Behçet Çelik, Menekşe Toprak’ın Hangi Dildedir Aşk; Figen Alkaç, Onat Bahadır’ın Boşluğa Gülümsemek; Erhan Ceylan, İrfan Yalçın’ın Yorgun Sevda; Gizem Yerlikaya, Boris Vian’ın Generallerin Beş Çayı adlı eserlerini ele alıyor.

Erol Üyepazarcı, Necip Fazıl Kısakürek’in yeni gün ışığına çıkan polisiye romanı Meş’um Yakut’u polisiye okurlarının dikkatine sunuyor. Oğuz Eren ise, eserlerinin yeniden yayımlanmaya başlaması vesilesiyle Georges Simenon külliyatına mercek tutuyor.

Müge Canpolat Yanardağ, Güzide Sabri’nin Ölmüş Bir Kadının Evrak-ı Metrukesi adlı romanındaki Fikret’in ruh halini, melankolik kişi ile sevi nesnesi arasındaki ilişki bağlamında analiz ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963