scorecardresearch.com Virgül 123. Sayı ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül 123. Sayı

Virgül 123. Sayı

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : .

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Ekim 2008 tarihli 123. sayısında neler var?

Behçet Çelik, Orhan Pamuk’un son romanı Masumiyet Müzesi’ni ele aldığı yazısında şöyle diyor: “Pamuk’un öbür romanlarında olduğu gibi Masumiyet Müzesi’nde de apayrı bir yeri var zamanın. Kemal’in yaşadıklarını okudukça, âşık ile âşık olmayan kişi arasındaki ayrımın zamanın nasıl algılandığıyla ilgili olduğunu düşünüyoruz. (...) ‘kayıp zamanın peşinden’ gidebilmek için Zaman’ın yitmesi, kaybolması gerekmektedir. Zamanı yitirip teselli bulmak için Kemal eşya toplarken, yazar da cümlelerin kipini genişleterek bizim zaman algımızdaki çizgiselliği kırıyor. (...) iyi edebiyat eserlerini okurken başımıza geldiği gibi, edebiyatın müzesinde kelimelere dönüşen Zaman kayboluyor, bu da bize teselli veriyor.”

Mahmut Temizyürek, 28 Ağustosta yitirdiğimiz İlhan Berk için “O şair olmuş bir Atlas’tır,” diyor ve Tümceler Geliyorum ve Adlandırılmayan Yoktur kitapları üzerinden Berk’in “şiir değil” ısrarını inceliyor.

Selim Deringil ise Ece Temelkuran’ın ‘Ağrı’nın Derinliği kitabı üzerine kaleme aldığı yazısını şöyle noktalıyor: “Her şeyden önce, “işi tarihçilere bırakalım” lafının safsata olduğunu bir kez daha idrak ettim. Tarihçi çalışır, araştırır, üretir, yazar, ama toplumlar barışır veya barışmaz. Bir de Ermenistan’ın ve diyasporanın istediğinin topraktan, tazminattan ziyade ‘adalet’ olduğunu anladım. Tarihçiler adalet arayışının hakemi olamazlar. Ancak huzursuz uyuyan ölülerin isimlerini telaffuz ederek belki bir nebze huzur bulmalarını sağlayabilirler.”

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963