scorecardresearch.com Virgül 122. Sayı ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül 122. Sayı

Virgül 122. Sayı

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : .

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Eylül 2008 tarihli 122. sayısında neler var?

Virgül’ün bu sayısında İrvin Cemil Schick, geçtiğimiz yıllarda yayımlanan iki kitap üzerinden, özellikle Şarkiyatçılık ve toplumsal cinsiyet konulu çalışmaların güvenilirliğini tartışıyor. Schick, “Şark’ı Bilmeden Şarkiyatçılığı Değerlendirmek” başlıklı yazısını şöyle noktalıyor: “Sömürgecilik-sonrası kuram ve kültür araştırmaları, aslında son derece somut olan nesnelerinin bu somutluğunu göz ardı ederek kelime ve mantık oyunlarıyla iştigal etmeyi sürdürdükçe, bu tür lafü güzafı karşımızda bulmağa devam edeceğimize şüphe yok.”

Oğuz Eren bu kez “cinsi latif” polisiyelerini ele alıyor. Halide Edip Adıvar’ın Yolpalas Cinayeti, Güzide Sabri’nin Neclâ, Peride Celâl’in Ben Vurmadım, Nihal Karamağaralı’nın Esrarengiz Çorap, Zuhal Kuyaş’ın Sonuncu Oda, Pınar Kür’ün Bir Cinayet Romanı, Perihan Mağden’in Haberci Çocuk Cinayetleri, Nihan Taştekin’in Kertenkelenin Uykusu, Esmahan Aykol’un Kitapçı Dükkânı ve Şebnem Şenyener’in Dansözün Ölümü adlı kitaplarını merceğe aldığı yazısının sonunda, 1933’ten 2008’e kadın yazarların kaleminden çıkma polisiyelerin bir listesi de yer alıyor.

Virgül’ün 122. sayısında iki de söyleşi yer alıyor. Özgür Alp, Özgürlük Yolları adlı kitabı vesilesiyle Zehra İpşiroğlu ile; Besim Dalgıç ise Katran adlı beşinci şiir kitabı geçtiğimiz aylarda yayımlanan Metin Fındıkçı ile konuştu.

Bella Habip’in Psikanalizin İçinden adlı makale ve bildiri toplamı, Türkçede giderek artan çeviri psikanaliz metinlerinin yanında az sayıdaki telif kitaplardan biri. Nilüfer Erdem, “Psikanalizin İçinden, psikanaliz konusundaki ezberimizi bozarak, ona hak ettiği merakla yeniden bakma arzusu uyandırıyor,” diyor. Pınar Padar ise, J.D. Nasio’nun Psikanalizin Yedi Büyüğü adlı kitabı üzerinden, psikanaliz metinlerinin çevirilerindeki sorunları ele alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963