scorecardresearch.com Virgül 116. Sayı ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Virgül 116. Sayı

Virgül 116. Sayı

Sayfa Sayısı : 72

Yayınevi : .

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Mart 2008 tarihli 116. sayısında neler var?

Virgül''ün 116. sayısında Şenol Bezci "Çizgi Roman ve Toplumsal Sorumluluk" bağlamında Kate Evans''ın Acayip Havalar''ını, Keiji Nakazawa''nın Yalınayak Gen''ini, Marjane Satrapi''nin Persepolis''ini ve Art Spiegelman''ın Maus''unu inceledi. Bu kitaplar konuları bakımından farklılık gösterseler de, kurulu düzene muhalif olmaları ve içinden çıktıkları topluma eleştirel bakmaları noktasında birleşiyorlar. İzleyen sayfalarda Pelin Tünaydın, Art Spiegelman''ın 11 Eylül sonrasında yayımladığı In The Shadow of No Towers''ı tanıttı; Behçet Çelik ise Aret Gıcır''ın 19 Ocak Öncesine Dönmek İstiyorum! ve Ümit Kartoğlu ile Ohannes Şaşkal''ın Le Chiendent adlı kitapları üzerinden şöyle bir değerlendirme yapıyor: "Hrant Dink, rastgele seçilmiş bir hedef değildi; o bir ''ayrıkotu'' olduğu için öldürüldü."

Virgül''ün son sayısında polisiye romanlara da geniş yer verildi. A. Ömer Türkeş, Piraye Şengel''in Cenin ve Ceset''i ile Çağatay Yaşmut''un Beyoğlu Çıkmazı''nı değerlendirdiği yazısında, yerli polisiye romanlarda detektiflerin özel hayatlarının giderek daha fazla yer teşkil ettiğini, bu durumun ise "polisiye edebiyat açısından hiç de zenginleştirici" olmadığını belirtiyor. Ceyhan Usanmaz, Ankara''nın ev sahipliği yaptığı ender polisiye romanlardan, Emrah Serbes''in Son Hafriyat''ıyla Her Temas İz Bırakır''ını ele aldı. Uğur Kökden, Raymond Chandler''ın doğumunun 120. yıldönümü vesiyeliyle, unutulmaz hafiye Philip Marlowe''u mercek altına alıyor. Mustafa Arslantunalı ise Lawrence Block''ın Matthew Scudder polisiyeleri, Doğan Kitabın yeni yayımlanmaya başlayan Cepte Kitapları ve yakında çıkacak Siménon dizisi hakkında yazdı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963