scorecardresearch.com VİRGÜL 114. SAYI ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
VİRGÜL 114. SAYI

VİRGÜL 114. SAYI

Sayfa Sayısı : 72

Yayınevi : PUSULA YAYINCILIK

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Virgül''ün Ocak 2008 tarihli sayısında sanat kitaplarına ayrılan sayfalarda Deniz Erbaş, Türkiye Punk ve Yeraltı Kaynaklarının Kesintili Tarihi; Ahu Antmen, Orhan Koçak''ın Modern ve Ötesi: Elli Yılın Sanatına Kenar Notları; Fahri Öz, Banksy''nin Wall and Piece; Mustafa Arslantunalı, Emre Becer''in Modern Sanat ve Yeni Tipografi adlı kitaplarını değerlendirdi; Şenol Bezci ise Hemhal, Ara Toplam, Belki de Bunlar ve Yani Şey... isimli albümleri üzerinden Mehmet Ali Türkmen karikatürünü ele aldı. Ahmet Eken de Halûk Y. Şehsuvaroğlu''nun 1960''ta yayımlanan Eski Türk Sanatları adlı kitabını "hatırlattı."

"Türk Edebiyatının ''Oyun/bozan''ı: Ölümünün 30. Yılında Oğuz Atay Sempozyumu" 13-14 Aralık 2007 tarihlerinde gerçekleşti. Virgül''ün 114. sayısında Orhan Koçak''ın bu sempozyumda sunduğu bildiri ile, Leylâ Erbil''in Oğuz Atay''la bir anısını kaleme aldığı yazısı bulunuyor.

Virgül''ün bu sayısında Ahmet Ümit ve 2007 TÜYAP Kitap Fuarı konuklarından Helîm Yusiv ile yapılmış söyleşiler de yer alıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963