scorecardresearch.com VİRGÜL 111. SAYI ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
VİRGÜL 111. SAYI

VİRGÜL 111. SAYI

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : PUSULA YAYINCILIK

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bundan tam on yıl önce, 1997 Ekim ayında Virgül’ün ilk sayısı bayilere çıkmıştı. 111. sayısıyla birlikte Virgül 10. yılını bitirmiş oluyor. İlk çıktığı günlerde adından dolayı “mizah dergisi” sanılan, uzunca bir süre –bazıları için hâlâ–¬¬¬ “edebiyat dergisi” olarak görülen Virgül, aylık kitap ve eleştiri dergisi olarak tam on yıldır aralıksız yayımlanıyor ve kitap dünyasına ilişkin değerlendirme, tanıtım ve eleştirilerde bir “standart” olma niteliğini sürdürüyor.

Virgül’ün bu sayısında, on yıl önceki ilk sayıdan bir alıntı var; nasıl bir dergi hedeflendiğini, yazılarda hangi nitelikler arandığını, Virgül’ün hangi boşluğu doldurmaya çalıştığını anlatan “çıkış yazısı” virgülüne bile dokunulmadan aynen basılmış. Maksat, on yıl önceki ilk çıkış hedefleriyle derginin bugün ulaştığı konumu okurun kendisinin karşılaştırması.

On yıl içinde çok şey değişti, her dergi gibi bu on yıl Virgül’ü biraz olgunlaştırdı, biraz da ihtiyarlattı. Bir taraftan da gençleşti dergi: Şimdi Virgül’ün yazı işleri, tamamen “altyapıdan yetişmiş,” genç bir kadro tarafından yürütülüyor. Ve her zaman, yeniliklere, gençlere açık. Nice on yıllara.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963