scorecardresearch.com Sıcak Nal - İki Aylık Edebiyat Dergisi Sayı 6 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sıcak Nal - İki Aylık Edebiyat Dergisi Sayı 6

Sıcak Nal - İki Aylık Edebiyat Dergisi Sayı 6

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : KOMŞU YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sıcak Nal, D. H. Lawrence''ın Lady Chatterley''in Sevgilisi üzerindeki yayım yasağının kendi memleketinde kalkmasının 50. yıldönümü vesilesiyle, edebiyata yönelik sansür, yasaklama, oto-sansür diktesi, mahalle baskısı gibi sınırlamaları ele aldı. Philip Larkin’in “Annus Mirabilis” şiirinden Lady Chatterley meselesini tartışan yazılara, Apple şirketinin iPad e-kitap listesini sansürleyişinden Florian Cramer’in alternatif pornografi ve estetik duyarlılığı ele aldığı yazısına, Semra Topal ve küçük İskender ile yapılan söyleşilerden Nil Özçelik’in bilimkurgu türüne feminist/anarşist açıdan yaklaşımına kadar pek çok yazı, söyleşi ve öyküler aracılığıyla edebiyat yorganın altına girdi.

Dergide sık sık öykülerine yer verilen Macar öykücü László Darvasi ile çevirmenleri Edit Tasnádi ve Can Özoğuz, Budapeşte’de buluşup, Sıcak Nal okurları için Darvasi’nin öykücülüğünü el alan keyifli bir sohbet gerçekleştirdiler. Darvasi, neden bir roman kahramanı olarak olağanüstü yeteneklere sahip bir Türk casusu yarattığını anlattı.

Ceren Yartan, korsanlarıyla gündemden düşmeyen Somali’deki edebiyata, Somali’nin dünyaca ünlü yazarı Nuriddin Farah aracılığıyla bakarken; Zeynep Talay, Robert Musil’in Niteliksiz Adam yapıtındaki modernite deneyimini; Sengül Özdemir, İhsan Oktay Anar’ın Efrâsiyâb Hikâyeleri’ni yazdı. Şener Özmen ise Kürt edebiyatını tanıtma uğraşına folklorbiliminin önemli isimlerinden Heciye Cindî’nin yayımlanan tek romanı Hewarî ile devam etti.

Takip köşesinde Belarus diktatörlüğü karşısında zor günler geçiren Vladimir Neklyaev ile söyleşi yapan Süreyyya Evren, anti-kolonyalizm ve edebiyat ilişkileri üzerinden son zamanlarda yayımlanan kitaplarda ve filmlerde cinselliğin ele alınışını da yazdı.

Bu sayının öykücüleri Faruk Ulay, Ömer Ayhan, Nicola Barker, Umut Karaoğlu, Nazlı Karabıyıkoğlu, Burak Yasin Tunçlar, László Darvasi, Bülent Usta, Tunç Kurt, Demet Çaltepe, Yasemin Çeker; şairleri ise Philip Larkin, Mehmet Öztek ve Ali Karabayram.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963