scorecardresearch.com Sarnıç Öykü Sayı 15 –Öykünün Odağı– ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sarnıç Öykü Sayı 15 –Öykünün Odağı–

Sarnıç Öykü Sayı 15 –Öykünün Odağı–

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : ALAKARGA SANAT YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Edebiyat dergiciliğinin özgün bir örneği olma iddiasıyla yola çıkan Sarnıç Öykü, üçüncü sayısıyla da yerli ve yabancı öykü yazınının seçkin örneklerini sizlerle buluşturmaya devam ediyor. Bu sayıda, genç yazarlara daha fazla yer verme vaadini de yerine getiren Sarnıç Öykü, yükselen öykücülüğümüzün taze nefeslerini okuyucularla buluşturuyor.
“Damla-lık” bölümüyle açılan Sarnıç Öykü bu ay, öykü gündeminin en dikkat çeken gelişmelerinden derlenen haberlere ve Haldun Taner Öykü Ödülü’nü kazanan Kerem Işık’la söyleşiye yer veriyor.
Sarnıç Öykü, yakın zamanda yayımlanmış bir öykü kitabının ele alındığı “Odak Kitap” bölümünde ise, öykücülüğümüzün önemli isimlerinden Cemil Kavukçu’nun Aynadaki Zaman adlı son kitabını konuk ediyor. Ferhat Uludere’nin hazırladığı söyleşinin yanı sıra, Fadime Uslu ve Saba Kırer’in Cemil Kavukçu öyküleri üzerine hazırladıkları incelemeler ile Cemil Kavukçu’nun öykücülüğüne daha yakından tanıklık edeceğinizi umuyoruz.
Dergide, daha önce fazla sayıda okuyucuyla buluşma olanağı olmamış öyküler yepyeni çevirilerle yeniden hayat buluyor. Bu sayının çeviri öyküleri, Arthur Schnitzler, Saki (H. H. Munro) ve Luigi Pirandello’nun öykülerinden oluşuyor. Dergideki birbirinden değerli diğer öyküler ise, Fahrettin Demir, Barış Acar, Bora Abdo, Yasin Akdemir, Hüseyin Özdemir, Neslihan Önderoğlu ve Hande Gündüz’ün kaleminden çıkıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963