scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı: 126 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı: 126

Sanat Dünyamız Sayı: 126

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 88

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Yapı Kredi Yayınları''nın Kültür ve Sanat Dergisi Sanat Dünyamız''ın 126. sayısı çıktı 1974 yılından beri kesintisiz yayımlanmakta olan Sanat Dünyamız sergiler, sanatçılar, sanat kuramları üzerine güncel, derinlikli içeriği ve yüksek kaliteli baskısıyla Türkiye''nin önde gelen dergisi olmayı sürdürüyor. YKY tarafından yayımlanan Sanat Dünyamız''da sanatın ve hayatın içinden metinler meraklı tüm okurlara hitap etmeye yeni yılın ilk sayısında da devam ediyor. Rusya doğumlu Bashir Borlakov, 2005 yılından bu yana ürettiği ve "kurgusal gerçeklik" olarak tanımlanan panoramik serilerinde geçmişin uçucu imgelerine odaklanıyor. Sanatçının 22 Kasım-21 Ocak tarihleri arasında Pilot Galeri''da yer alan "Meksika Rüyaları" isimli solo sergisini Süreyyya Evren değerlendirdi. Efe Murad monokromatik üzerine araştırmaları arasında Soyut dışavurumculuk akımının önemli isimlerinden Barnett Newman''ı (1905-1970) değerlendirdi. Beden, performans sanatının ana ögesi ve ana kavramı. Rıfat Şahiner, konunun önde gelen düşünürlerinin argümanları ve örnek işler üzerinden bu sanat türünü ve kavramını inceledi. Bilge Alkor''un yağlıboya eserlerinden ve fotoğraflarından oluşan "Meleklerin ve şeytanların aynalarında-İnsanlığın halleri" adlı sergisi 44a Sanat Galerisi''nde yer aldı. Sanatçının bu yeni sergisini Pelin Özer yorumladı. Süreyyya Evren çağdaş sanatın el attığı meseleleri politik, felsefi ve sosyolojik bağlamda incelemeyi sürdürüyor. "Güvencesiz SM" başlıklı metninde iş, işçilik, anarşizm ve anarkink arasındaki paslaşmaları gündeme getirdi. Galeri Non''un yöneticisi Derya Demir''in deneyimleri ve çalışmaları, günümüzde İstanbul''un uluslarası bağlamda güncel sanatla ilişkilerini aktaracak nitelikte. Demir ile söyleşiyi Evrim Altuğ gerçekleştirdi. Dan Graham Protocinema''daki ilk kişisel sergisi için İstanbul''daydı. Can Altay''la şirket şehirciliğini, dikizciliği (voyeurİsm), peyzaj geleneklerini, tarihsel bir kategori olarak ''az evvel'' kavramını, insan ölçeğinin önemini, maket yapmanın ve model üretmenin iki uçlu yapısını, işlev ve anlamın birbirine geçişini ve Graham''in işine dışarıdan bakmaktansa içinde bulunmanın ne kadar gerekli olduğunu konuşmak üzere Cihangir''in arka sokaklarından birindeki kalabalık bir kafede buluştular. İstanbul bu buluşma için sadece bir arka plan değil, aynı zamanda (tıpkı Graham''in pavyonları gibi) konuşmanın akışını belirleyen bir çerçeve-mekân oldu. Saha Türkiye''de çağdaş sanata artan desteğin somut örneklerinden biri olarak çalışmalarına başladı. Evrim Altuğ''nun SAHA''nın misyonu ve çalışmaları üzerine sorularını, derneğin genel sekreteri Merve Çağlar cevapladı. Özcan Ağaoğlu''nun "İranabak" adlı fotoğraf projesi kitap olarak yayımlandı. Tophane''deki Depo''de sergisi de açılacak olan projeden küçük bir albüm, 126. sayıda yer aldı. (Tanıtım Bülteninden)

22.0x28.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963