scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı 121 Mart – Nisan 2011 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı 121 Mart – Nisan 2011

Sanat Dünyamız Sayı 121 Mart – Nisan 2011

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 88

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sanat Dünyamız’ın yeni sayısı Bütünsel Yapıt (Gesamtkunstwerk) kuramını tartışıyor

Bütünsel yapıt, Birleşik sanat eseri ya da Topyekun sanat deneyimi diye tanımlanabilen Gesamtkunstwerk kuramı, isim babası Wagner’den bu yana sanat tarihinde önemli bir yer tutuyor. Sanat Dünyamız’ın 121. sayısında yer alan yazıların ve eserlerin gösterdiği gibi Gesamtkunstwerk oluşturma veya yakalama çabalarının şekilleri, sonuçları ve haletiruhiyesi zengin bir çeşitlilik gösteriyor.
Sanat Dünyamız’ın yeni Mart-Nisan sayısında:
Karşılaştırmalı edebiyat ve klasik eserler uzmanı Glenn W. Most felsefe ve müzik tarihinin iki baş aktörü Nietzsche ve Wagner’in tartışmalarını, uğraşlarını, çelişkilerini bütünsel sanat anlayışının Antik Çağ’da başlayan kökenleriyle birlikte irdeliyor.
Sanat tarihçisi/küratör Julian Zugazagoitia, Wagner’in Gesamtkunstwerk, Fransız şair Mallarme’nin “Büyük yaratı” kavramlarıyla Rodin’in Cehennem Kapısı eserini anlatıyor.
12-ton müziğin öncüsü Rus besteci ve piyanist Alexander Scriabin) Mysterium adlı eserini tamamlayamamış, geriye kalan birkaç eskiz kalmıştır. Münir Göle, Scriabin’e adadığı bir yazı kurguladı.
Wagner, Disney, Brecht… Disneyland’in fantastik dünyasındaki yolların Gesamtkunstwerk kavramıyla nasıl çakıştığını inceleyen Matthew W. Smith’in metninde farklı dünyaların kahramanları buluşuyor.
Smith bir diğer yazısında kendi yaşamını tüketim toplumunun içine tamamen dahil eden Amerikalı sanatçı Andy Warhol’un bütünsel sanat eseri kavramına nasıl açılımlar getirdiğini anlatıyor.

Görsel dille haşır neşir öykü yazarı Melida Tüzünoğlu’nun Gesamtkunstwerk yorumları hem bu kavramı örnekliyor, hem sorguluyor.

20. yüzyıl başlarında İtalyan Corradini kardeşlerin soyut film çalışmaları, dönemin bütünsel sanat eseri anlayışının avantgard sinema uzantısıydı. Marcella Lista araştırdı.
Sanat tarihçisi/kürator Necmi Sönmez Gesamtkunstwerk kavramını Türk sanatı açısından irdeliyor. Yazıdaki amacı kesin yanıtlar bulmak değil, konuyu derinleştirmek.
Evrim Altuğ Gesamtkunstwerk kavramının “topkeyun sanat tecrübesi” gibi bir tarife evrildiğini söylüyor. Bu anlayışla çalışan Türkiye’den sanatçıların izini sürüyor.
Felsefeci Jean Galard’ın yazısı; Yves Klein, Adolf Loos, Sophie Calle, Marcel Proust ve başka birçok isimle birlikte okuru bütünsel yapıt üzerine düşünmeye davet ediyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963