scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı: 120 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı: 120

Sanat Dünyamız Sayı: 120

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 88

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Kimlik inşası gibi evrensel kavramları kendine has şekilde işlediği çok katmanlı film ve video enstalasyonlarıyla günümüzde dünyanın en tanınan sanatçılarından biri olan Kutluğ Ataman''ın Türkiye''deki ilk kapsamlı sergisi İstanbul Modern''de açıldı. Sanatçıyla Sena Çakırkaya ve Birnur Temel söyleşi yaptı. Sanat Dünyamız büyük romancı Marcel Proust''un ressamlar üzerine yazılarını Roza Hakmen''in çevirisiyle Türkçe''de ilk kez yayımlamaya devam ediyor. Dergide daha önce Rembrandt, Gustave Moreau, Watteau metinleri yayımlanmıştı; Proust''un Monet yazısı ise 2011''in ilk sayısında yer alıyor. Gölge, ışık ve görüntü ilişkisinin temel unsurlarından bir olmanın yanı sıra yansıma, hatta ikizlik gibi konularla bağlantılı. Sosyolog Zeliha Burtek gölge''yi araştırırken sanat eserlerindeki gölgeleri de yorumladı. Münir Göle Lozan''da, mimarlıkla sanatın buluşmasına bir örnek olan Rolex Learning Center hakkında yazdı. Tophane''deki sanat alanlarından biri olan Depo 1 Eylül -10 Ekim 2010 tarihleri arasında, Halil Altındere''nin küratörlüğünü üstlendiği "Fikirler Suça Dönüşünce" sergisinde 48 sanatçının işlerine evsahipliği yeraldı. Sergiyi sanat tarihçisi Nazlı Gürlek değerlendirdi. İngiliz sanatçı Clunie Reid, 1970''lerde Jamie Reid, Linder, John Savage gibi punk akımı sanatçılarının yaptıkları işlere yakın çalışmalar üretiyor. Sanat tarihçisi/küratör Paul Buck sanatçı ve Tate''deki sergisi üzerine yazdı. İzmir''i uluslararası çağdaş sanat haritalarına yerleştiren sanatçılardan Mehmet Dere, bağımsız sanat inisiyatifi k2''den sonra 2008-2010 arasında 49a güncel sanat oluşumunda da aktif bir rol oynadı. İzmir''in bir diğer önemli sanatçısı Cengiz Çekil''in monografisini de (Bir Tanık / A Witness, YKY, 2008) kaleme almış olan sanat tarihçisi/küratör Necmi Sönmez Dere''nin çalışmalarını değerlendirdi. Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi müdürü Şennur Şentürk İtalya''daki Macro müzesi örneği üzerinden klasik ve çağdaş müzeler arasında köprü kurulması gerekliliğini vurguladı. İzmir Fransız Kültür Merkezi ve K2 Güncel Sanat Merkezi tarafindan organize edilen "Port İzmir 2 Uluslararası Çağdaş Sanat Trienali 27 Ekim - 19 Aralık 2010 tarihlerinde izleyicilerle buluştu. "Sessizlik_Fırtına" temasını işleyen trienali 9 Eylül Üniversitesi''nden Profesör Mümtaz Sağlam değerlendirdi. Türkiye''de 90 kuşağı sanatçılarından Necla Rüzgâr''in İstanbul''da, Outlet''te açılan dördüncü kişisel sergisi üzerine şair, eleştirmen Yücel Kayıran yazdı. (Tanıtım Bülteninden)

22.0x28.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963