scorecardresearch.com Sanat Dünyamız Sayı: 116 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız Sayı: 116

Sanat Dünyamız Sayı: 116

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Rembrandt Tate Modern -Marcel Proust- Paris''ten Resim Günlükleri -Uğur Kökden- Sanat İçin Alan Whitney Museum -Arter- Proust''tan Arter-Sanat İçin Alan''a, Tate Modern''den Whitney Müzesi''ne birçok derinlikli ve rengârenk metin yer alıyor. Eylül 2009''dan itibaren iki ayda bir yayımlanmaya başlanan ve yeni formatına göre bir sayısı karma yazılara, bir sonraki sayısı tek konuya ayrılan başlanan Sanat Dünyamız''ın 116. sayısı karma yazılardan oluşuyor. Sanat Dünyamız edebiyat yapıtlarının belki de en parlağına imza atan Marcel Proust''un ressamlar üzerine yazılarını Türkçede ilk kez yayımlamaya devam ediyor. Proust''un Rembrandt üzerine metni 116. sayıda Roza Hakmen''in çevirisiyle yer alıyor. 7''den 70''e her yaştan ve kesimden izleyicisi olan, Londra''daki Tate Modern Müzesi birçok açıdan dünya müzelerine örnek teşkil ediyor. Sanat tarihçisi Nazlı Gürlek bu müzeyle ilgili genel bir giriş yazısı kaleme aldı. Gülay Yaşayanlar''ın Ankara Atlas Sanat Galerisi''nde yer alan "Encore" sergisindeki eserleriyle ilgili metni Prof. Mümtaz Sağlam yazdı. Aralarında Zamanın Devriyeleri, Uzun Gecenin Tutsakları ve Geçmişe Açılan Pencere''nin bulunduğu birçok kitabın yazarı Uğur Kökden gençlik yıllarında Paris''te izlediği sergilerle ilgili, yayımlanmamış günlüklerini paylaştı. "Beden Mesafesi", bedeni algılayış üzerine kurulu bir deneme ve yazarı Yırtık adlı romanı yeni çıkan Münir Göle. Maxwell Anderson imzalı "Sanatçıların Müzesi" başlıklı metin New York''taki Whitney Museum of American Art hakkında. Müzecilik tarihinde bir kilometre taşı olmasını sağlayan çeşitli özelliklere sahip bu kuruluş, ilk yıllarındaki aşamaları, işletimi, koleksiyonu, sergileri, bienalleri ile incelenmeye değer bir müze. Bir Vehbi Koç Vakfı projesi olan Arter-Sanat İçin Alan Türkiye''deki sanatsal üretime ve sunum imkânlarına katkıda bulunmayı amaçlayan bir sergi alanı olarak kurgulandı. Gerçekleştirdiği üretimler, düzenleyeceği sergi ve etkinliklerle Vehbi Koç Vakfı''nın ilerde kurmayı hedeflediği müze kompleksi için bir hazırlık, araştırma ve laboratuvar ortamı sağlayan, sanata adanmış bir alan. Sanat Dünyamız''ın 116. sayısında Arter ve açılış sergisi "Starter" üzerine metin ve sergiden görüntüler yer alıyor. Öncü ve aykırı özellikleri bünyesinde taşıdığı düşünülen avangard kavramı 20. yüzyıl sanatında mı kaldı? Evrimleşti mi? Dr. Rıfat Şahiner bu tartışmayı avangard üzerine yazılmış önemli iki kitap üzerinden inceledi. "İlker Maga''nın fotoğrafları üzerine" başlıklı yazı yurtdışında yaşayan iki sanat adamını biraraya getirdi. Diğer bir özelliği de İlker Maga''nın ve sanat tarihçisi/küratör Necmi Sönmez''in yakından tanıdıkları İstanbul üzerine olması. (Tanıtım Bülteninden)

14.0x20.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963