scorecardresearch.com Sanat Dünyamız 122 Mayıs-Haziran 2011 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Sanat Dünyamız 122 Mayıs-Haziran 2011

Sanat Dünyamız 122 Mayıs-Haziran 2011

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 96

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geçmişten günümüze yurtdışından ve yurtiçinden sanat, sanatçılar ve yazarlar
Sanat Dünyamız’ın 122. Sayısında…
YKY’nin yayımladığı Sanat Dünyamız dergisinin bir sayısı ana bir konuyu araştırıyor, bir sonraki sayısı karma yazılardan oluşuyor. Mayıs-Haziran 2011 (sayı 122) de karma sayılarından biri. Geçmişten günümüze yurtdışından ve yurtiçinden sanat, sanatçılar ve yazarlar bu karma sayılarda buluşmaya devam ediyorlar. İsviçreli yazar Robert Walser pulp fiction ile yüksek edebiyatı biraraya getirdiği eserleriyle modern edebiyatın çok önemli isimlerinden biri. Kafka’dan Benjamin’e birçok yazarı etkileyen Walser’in “mikrogram”ları hâlâ çözülmekte. Özellikle geceleri bilinmedik mahallelerde dolaşmayı seven bu modern gezgin sanatçılar ve yazarlar üzerine de ilginç metinler üretmişti. Sanat Dünyamız Robert Walser’in “Bruegel’in tablosu” başlıklı metninden başlayarak yazarın sanatçılar üzerine metinlerini türkçede ilk kez yayımlamaya başlıyor.
Selim Birsel’in 90lı yıllarda yaptığı iki enstalasyon üzerine “Tozlarımızın evinden korkularımızın izine” adlı yazıyı bir diğer sanatçı Can Altay kaleme aldı. Her iki sanatçı da görünmeyeni görünür kılmaya, saklı, gizli ya da gözden ırak kalmışların izlerini sürerek mekânlarda yaşanan duyguları, düşüncelere yansıyanları çözmeye yönelik işler üretiyorlar. Evin içinden savaş sahalarına uzanan alanlarda işaretler oluşturuyor, göstergeleri okuyorlar.
Fatma Tülin Öztürk’ün “Önce / Before” başlıklı kişisel sergisi 1-30 Nisan 2011 arasında Casa Dell’Arte Sanat Galerisi’nde yer aldı. Şair, yazar ve sanat eleştirmeni Güven Turan yıllardır incelediği sanatçının eserini yorumladı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963