scorecardresearch.com Roman Kahramanları Sayı 3 (Temmuz-Eylül 2010) ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Roman Kahramanları Sayı 3 (Temmuz-Eylül 2010)

Roman Kahramanları Sayı 3 (Temmuz-Eylül 2010)

Sayfa Sayısı : 130

Yayınevi : HEYAMOLA YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çizgi Kahramanlar Unutulur mu?
Roman Kahramanı denilince aklınıza çizgi kahramanlar da gelmez mi? Çizgiden yaratılmışlardır belki ama bu, onların da ruhu olmadığı anlamına gelmez. Öyle ya, bu sayımızda andığımız Abdülcanbaz, etiyle, kemiğiyle tam bir kahraman değilse nedir? Kâh çizeriyle yan yana, kâh tek başına bir kişilik olarak ülke tarihinin içinden geçip bugünlere kadar ulaşmış az sayıda kahramandan biridir o. Turhan Selçuk, tıpkı bir romancı gibi ince ince işleyerek var eder Abdülcanbaz’ı. Ama bir farkı vardır, yıllara yayılmış bir yaratımdır Abdülcanbaz. Her gününe tanıklık ederiz âdeta. Ülkede yaşanan ne varsa, o olayların içinde bir kişi olarak, bizimle yaşamıştır Abdülcanbaz. Tepkilerine, aldığı tutum ve tavırlara tanık oluruz. Zaman içinde, ailesiyle, eşiyle dostuyla kurduğu ilişkileri öğreniriz. Tıpkı bir dostumuzu tanır gibi, Abdülcanbaz’ı da tanırız, kişiliğine dair ipuçlarını zaman içinde ediniriz. Bu yönüyle belki de biraz farklıdır roman kahramanlarından bir çizgi kahraman. Bir romanda tanıdığımız kişiye dair bilgimiz, o romanın aktardıklarıyla sınırlıdır. Uzun soluklu bir öykünün içinde geçmez onunla yaşadığımız ilişki. Romanın olay örgüsü ve kurgusunun izin verdiği ölçüde tanırız kahramanımızı. Çizgi kahraman ise, hele bir derginin ya da gazetenin sayfalarından merhaba diyorsa bizlere, gün gün, hafta hafta daha da gelişen bir ilişki söz konusu olur. Kuşkusuz ikisi karşılaştırılamaz. Biri ötekinden üstün değildir. Çizgi kahramanın, roman kahramanının derinliğine ulaşamayacağı da söylenebilir.
Fakat, roman kahramanlarından söz açınca, akla çizgi roman kahramanlarının gelmesi de kaçınılmaz… Bu üçüncü sayımızın dosya konuları arasında karşınıza çıkacak olan Abdülcanbaz, işte böyle bir düşünme sürecin sonunda yer edindi orada. Nice roman kahramanı gibi hayatımızda, gönlümüzde yer etmiş bir kahraman değil midir o da? Bir kişiliği olmadığını kim iddia edebilir. Herhangi bir olay karşısında Abdülcanbaz olsa şöyle derdi, dediğimiz olmaz mı hiç? Konu Abdülcanbaz da değil, o ve onun gibi niceleri… Çizgi roman kahramanlarının, roman kahramanları gibi yeri var hayatımızda. O yüzden bundan böyle, dergimizin sayfalarından her sayı, bir çizgi kahraman göreceksiniz. Bu sayı Turhan Selçuk’un anısına Abdülcanbaz’ı konuk ettik, gelecek sayılar için önerilerinizi bekliyoruz. Eminiz ki, çizgi roman denilince dili çözülecek çok cevher var okurlarımız arasında, buradan onlara da çağrı yapıyoruz…
Böylece beş kahramanla devam ediyor yolculuğumuz üçüncü sayımızda. Handan, Cevdet Bey, Rakolnikov, Gavroche ve Abdülcanbaz…
Gelecek sayılarda yeni sürprizlerde buluşmak üzere…
(Editör Yazısı)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963