scorecardresearch.com Roman Kahramanları Sayı 2 (Nisan-Haziran 2010) ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Roman Kahramanları Sayı 2 (Nisan-Haziran 2010)

Roman Kahramanları Sayı 2 (Nisan-Haziran 2010)

Sayfa Sayısı : 132

Yayınevi : HEYAMOLA YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.Ocak ayında yayın hayatına başlayan Roman Kahramanları isimli dergimiz, Türkiye ve dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve büyük yankı buldu. Roman kahramanlarına büyüteç tutmayı, onları farklı disiplinlerin bakış açılarıyla irdelemeyi amaçladığımız dergimizin gördüğü bu ilgi, yaptığımız işe olan inancımızı pekiştirdi ve daha güçlü bir sayı hazırlama sorumluluğunu beraberinde getirdi.

Yeni sayımızda da dört roman kahramanını sayfalarımıza taşıdık. Aynı zamanda, birçok yenilikle sizlere merhaba demek istedik.
Bu sayımızda, Ahmet Ümit’in ve İbrahim Yıldırım’ın henüz yayımlanmamış romanlarından bölümler bulacaksınız. Adalet Ağaoğlu’yla “Roman Kahramanı Yaratmak”; Latife Tekin’le “Dirmit ve Sevgili Arsız Ölüm” üzerine yaptığımız söyleşiler de yine sayfalarımızda yer alıyor.

Nisan sayımızda incelediğimiz roman kahramanları ve katkıda bulunan isimler şöyle:
Vedat Türkali’nin “Bir Gün Tek Başına” romanıyla tanıdığımız Kenan...
Mediha Göbenli (Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
Emin Karaca
Sebahat Altıparmakoğlu
Müslüm Çelik
35 yıl önce kimler ne demişti?

Latife Tekin’in “Sevgili Arsız Ölüm” romanıyla tanığımız Dirmit...
Seyit Battal Uğurlu (Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
Pelin Özer
Sema Aslan

Gustav Flaubert’in “Madam Bovary” romanıyla tanıdığımız Emma Bovary...
Tarık Özcan (Fırsat Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
Gülcan Ak Tatar (Cumhuriyet Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
Yıldırım B. Doğan (Ankara Tıp Fakültesi öğretim üyesi)
Ayfer Yılmaz (Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyesi)
Ayşe Başçı

Michael Ende’nin “Momo” romanıyla tanıdığımız Momo...
Aslı Uluşahin
Burcu Aktaş
Özge Calafato

Bu sayımızda serbest yazılarıyla katkıda bulunan yazarlarımız:
Haydar Ergülen
Afşar Timuçin
Öner Ciravoğlu
Gültekin Emre
Elif Şahin Hamidi
Ensar Yılmaz

(Editör Yazısı)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963