scorecardresearch.com Papirüs Sayı 1 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Papirüs Sayı 1

Papirüs Sayı 1

Sayfa Sayısı : 56

Yayınevi : ARTSHOP YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Papirüs’ün edebiyat ve şiir tarihindeki yerinin ne olduğu iyi bilinir. Cemal Süreya bu dergiyi bin bir özveriyle çıkartmıştı. Bu dergide o kadar önemli imzalar vardır ki ve o dönem o kadar çok ‘genç şairi’ bugünlere taşıdı ki bu anlamda Cemal Süreya ve Papirüs dergisinin hakkını ödemek mümkün değildir. Cemal Süreya bu güzelim dergiye hayatını koymuştur ve onun “bir dergidir benim yaşamım, bu yüzden ben ölmem, batarım” sözünü nasıl unutabiliriz? Ama ışıklar içinde uyu canım Cemal Süreya, Papirüs dergisi olmadan ne seni ne de edebiyat ormanına kazandırdığın her biri bir bahçe olmuş kıymetli şair ve yazarlarımızı tanıyamaz, kıymetini anlayamazdık. Şimdi sahaflarda bile zor bulabileceğimiz adeta başucu ve bir kaynak niteliği taşıyan bu dergiyi uzun yıllar sonra formatı değiştirilmeden, içerik olarak tıpkıbasım olarak, ilk sayısından son sayısına kadar olan tüm sayılarının basımını Artshop yayıncılık üstleniyor.
Cemal Süreya, yaşasın şiir ve edebiyat!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963