scorecardresearch.com Özgür Edebiyat Dergisi 32. sayı Mart-Nisan 2012 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Özgür Edebiyat Dergisi 32. sayı Mart-Nisan 2012

Özgür Edebiyat Dergisi 32. sayı Mart-Nisan 2012

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : ÖZGÜR YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


* Şiirler, Sina Akyol, 3 * Boşlukta, Veysel Çolak, 5 * Bir seyrek komşu, Oktay Taftalı, 7 * Suluboya resimler, Salih Bolat, 12 * Duvardaki sarı leke, Nihan Kaya, 14 * Yokluğuna başkaldırı, Atilla Birkiye, 16 * Alkışlanacak en büyük sahne, Mehmet Hameş, 19 * İki öykü, Sine Ergün, 23 * Annemsiz ilk kış, Çiğdem Sezer, 25 * Şiirler, Cihan Oğuz, 27 * Yusufçuk, Azime Güç, 28 * Uzakları anlamak için, Şeref Bilsel, 34 * Sıcacık ve sonsuz, Abdullah Şevki, 36 * Mezarın içinden, Sedat Demir, 38 * Orontes mensurları, Faris Kuseyri, 44 * Josê’nin göğü, Cenk Gündoğdu, 46 * Gerçekle yüzleşme, Hira Ayşe Özsoy, 47 * Şiirler, Altay Ömer Erdoğan, 50 * Şiirler, Janset Karavin, 53 * Ke(n)di(m) olduğum an’lar, Tunç Kurt, 55 * Şiirler, Philip Levine, 63 * Yazarın izlerini bir kez daha sürmek, Selim Yalçıner, 69 * Bir şiire nereden girilir?, Veysel Çolak, 73 * Modern yazar zihnin kıvrımlarını yazar, Ersan Üldes, 79 * Diyalojik Okuma, Bahisleri Yükseltmek: Orhan Koçak, * Baki Asiltürk-Mehmet Sümer, 83 * Canterbury Öyküleri’nde cinsellik ve şiddet, Abdullah Şevki, 92 * Avram Papazoğlu (1910-1941), Hakan Özkan, 110 * Bir kadın düşmanı, Avram Papazoğlu, 113 * Kitap eleştirisi nasıl yazılmaz?, Robert Pinsky, 115 * Türkçe konusunda muzır sorular, Kemal Bek, 119 * Ne var ne yok (XIV), Özdemir İnce, 124 * Kalemin ucu, Atilla Birkiye, 140

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963