scorecardresearch.com Notos 45. Sayı - Sait Faik Edebiyatımızın büyük dönüştürücüsü ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Notos 45. Sayı -  Sait Faik Edebiyatımızın büyük dönüştürücüsü

Notos 45. Sayı - Sait Faik Edebiyatımızın büyük dönüştürücüsü

Sayfa Sayısı : 144

Yayınevi : NOTOS YAYINEVİ

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


·         Necati Tosuner: “Sarsıcı olmak içtenliğe dayanmalı.”
·         Mario Bellatin: “Yıllarca bana ait bir yazı yöntemi yaratmaya çalıştım.”
·         Enis Batur: “Kırık”
·         Flannery O’Connor: “Kısa Öykü Yazmak”

Edebiyatımızın önde gelen dergilerinden Notos, yaptığı bütün yazar dosyalarını kalıcı bir kaynağa dönüştüren anlayışıyla bu sayıda Sait Faik’e yöneliyor. Ölümünden hemen önceki yıl, “Öldükten bir on yıl sonra okunur muyum acaba,” diye soruyordu Sait Faik. Bugün kitaplarının yüz binlerce satılıp okunduğunu görseydi, ne düşünürdü. Çağdaş Türk edebiyatında düzyazıyı değiştiren büyük bir usta ve benzersiz bir yaratıcı olan Sait Faik’ten sonra öykü ya da roman başka yazılmaya başladı. Her zaman kapsamlı biçimde ve yeniden değerlendirilmeyi hak eden Sait Faik’i değişik bakış açılarıyla, farklı bir belge toplamıyla incelediği bir bölüm hazırlamaya çalıştı Notos. Sait Faik okumalarına katkıda bulunmak için hazırlanan dosyada Murat Gülsoy, Behçet Çelik, Faruk Duman, Haydar Ergülen, Ahmet Büke, Oylum Yılmaz, Fethi Naci ve Ara Güler’in yazıları yer alıyor. Sait Faik dosyası Seda Mit’in resimleri ve Turgut Çeviker’in değerli arşivinden çıkan fotoğraflarla bir arşiv niteliğinde tamamlanıyor.
Notos’un bu sayısında Necati Tosuner ile yapılmış bir söyleşi yer alıyor. Necati Tosuner, 1960’larda yazmaya başlayan öykücü kuşağının ilk akla gelen adlarından. O kuşak, öykücülüğümüzü taçlandıran kuşaklardandı. Necati Tosuner de hem dergilerde yayımladığı öykülerle, hem de art arda gelen kitaplarıyla öne çıktı. Verimli ve titizdi. Gerçek bir Türkçe tutkunu ve ustası olan Necati Tosuner ile üçlemesinin son romanı Korkağın Türküsü’nden çıkarak yapılan söyleşi, edebiyatımızın geçmişi ve bugünü üstüne de ilgi çekici notlar düşüyor.
Notos’un bu sayısının ikinci söyleşisi de Mario Bellatin ile, Türkçede yayımlanan üçüncü romanı Kahraman Köpekler üzerine.
Notos'un sürekli yazarlarından Enis Batur “Kırık” ile yazılarını sürdürüyor. Gregory Jusdanis “Kavafis Yüzyılı”nda, doğumunun 150., ölümünün 80. yıldönümü nedeniyle İskenderiyeli Yunan şair Konstantinos Kavafis’i inceliyor.
 Bir Yazarın Seçtikleri bölümünde Bahri Vardarlılar okurların ve yeni yazarların okumasını zorunlu gördüğü kitapları; Gamze Güller de en çok etkilendiği yazarı nedenleriyle birlikte Notos’a anlatıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963