scorecardresearch.com Kitap-Lık Sayı: 143 Aylık Edebiyat Dergisi ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-Lık Sayı: 143 Aylık Edebiyat Dergisi

Kitap-Lık Sayı: 143 Aylık Edebiyat Dergisi

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 100

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Başkaldıran yalnız adam: Camus Kitap-lık dergisinin yeni sayısında kapsamlı bir Albert Camus dosyası var: Türkçeye pek çok kitabı çevrilmiş 20. yüzyılın bu büyük yazarı ölümünün ellinci yılında bütün yönleriyle işleniyor. Camus''nün dünya görüşü, roman ve denemelerinde irdelediği temel kavramlar yazıların ana eksenini oluşturuyor. Mehmet Rifat, Catherine Camus, Oğuz Demiralp, Édouard Morot-Sir, Maurice Bruézière, Georges Lerminier, Bernard Fauconnier, Sema Rifat, Roger Grenier, Pierre-Louis Rey yazılarıyla, Olivier Todd ile Alain Finkielkraut söyleşileriyle Camus''nün edebiyat ve düşünce dünyasını, yaşadığı dönemin düşünsel, sosyal, siyasal ve yazınsal sorunlarıyla ilişkilerini ortaya koyuyorlar. Murathan Mungan "Yerli Olmak" başlıklı denemesiyle, Mehmet Müfit, küçük İskender, Ahmet Hamit Yıldız, Eren B. Budak şiirleriyle, B. Nihan Eren ve Deniz Özbeyli öyküleriyle, Henri Michaux "İnşaatçıların Dramı" adlı tek perdelik oyunuyla, Emrah Adaklı "Divanü Lugati''t-Türk''teki Hayvan Motifleri" başlıklı incelemesiyle, Necip Tosun "Rasim Özdenören Öykücülüğü", Hande Koçak "Maurice Blanchot''da Yazın Eleştirisinin Olanakları", Menekşe Toprak "Öğlen Kadını: Duygusuzlaştırılmış Kadınların Romanı" başlıklı yazılarıyla kitap-lık dergisindeler. kitap-lık, iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor. (Tanıtım Bülteninden)

20.0x26.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963