scorecardresearch.com Kitap-Lık Sayı: 128 Aylık Edebiyat Dergisi ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-Lık Sayı: 128 Aylık Edebiyat Dergisi

Kitap-Lık Sayı: 128 Aylık Edebiyat Dergisi

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Editör''den... Onat Kutlar''ın yirmi üç yaşındayken yayımladığı tek öykü kitabı İshak (1959) öykücülüğümüzde yeni bir dönemin simgesidir. Bu sayıdaki mektubunda Yusuf Atılgan da o yıllarda İshak''a dikkatleri çekivermiş: "İshak, üstünde durulması, anlaşılmaya çalışılması gereken, yepyeni; güzel bir sanat yapıtı. Son yılların en önemli lütufu bence. Ona yaklaşırken kendi hikâye anlayışımızı unutmamız, Onat''ın bizi çağırdığı havaya girmemiz gerekiyor." Güzün Ferit Edgü''nün sunuşuyla YKY''den yeni bir kitabı çıkacak Onat Kutlar''ın. İshak''tan elli yıl sonra, öyküdeki gücünü yine duyuracak. Bu öykülerden "Karameke" ile "Sığla Ağacı" yıllar önce Gösteri dergisinde yayımlanmış. "Mühür" de ilk kez burada, Hulki Aktunç''un sunuşuyla, Onat Kutlar fotoğraflarıyla yayımlanıyor. Yusuf Atılgan''ın sahaftan alınmış bir derginin arasından çıkan yarım mektubuyla Onat Kutlar''ın çekmecesinde kalmış öyküsünün birlikte yayımlanmasını güzel bir yaz buluşması sayıyoruz. Ahmet Güntan şiiri üstünde kopan fırtına nedeniyle Kitap-lık ilgi odağı oldu birden. Şiir akışı hızlandı. Yılda yaklaşık 130 şiirle 30 öyküye yer veriyoruz ya, "iyi edebiyat" diyen bir dergi için, hiç de azımsanmayacak sayılar bunlar. Yılda belki 500''den çok ürün de geri dönüyor. Gönderilen bunca çalışmayı seçmek, ayıklamak güç değil ama olumsuz yanıt verilenlerle sağlıklı, özden, doğru bir iletişim kurmak açıkçası güç. Yayımlanmayan ürünlerin her birine ayrı, özel değerlendirmeler yapılamayacağı birçok kez açıklandı bu sayfada. Hem iyi niyetli hem ısrarlılarla zaman zaman görüşlerimizi paylaşmaya çalışıyoruz yine de. Sitemli son: Kapı duvar olduğunda bencillik bulutları, öfke şimşekleri eksilmiyor pencerelerden. Bilen bilir, salt "defigam etmek" için saygının hiçe sayıldığı yerde, bazen pencereler de örülür bacalar da. (Tanıtım Bülteninden)

22.0x28.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963