scorecardresearch.com Kitap-Lık Sayı: 124 Aylık Edebiyat Dergisi + Ek: Şiir Yıllığı 2008 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-Lık Sayı: 124 Aylık Edebiyat Dergisi + Ek: Şiir Yıllığı 2008

Kitap-Lık Sayı: 124 Aylık Edebiyat Dergisi + Ek: Şiir Yıllığı 2008

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Editör''den... "Yarının ne getireceğini bilmiyorum" son cümlesi Fernando Pessoa''nın. Kurmaca kişilikleriyle, yarattığı şairlerle "birçok kimse" ve "hiç kimse" olmayı başarmış bir "garip" yazardı o... 45. sayımızdaki (Ocak-Şubat 2001) "Takma Adlar, Sanal Kimlikler" dosyası içinde oynadığımız oyunda, kurduğumuz hayali "Yazarlar Sözlüğü"nde Pessoa örneği vardı önümüzde. Sonra, 2004 Aralık''ında, bu kez bir sergiyle -J. F. Vilhena''nın küratörlüğünde "Fernando Pessoa ve Şürekâsı (Fernando Pessoa & Co.)" adlı bir sergiyle- anmıştık onu. Son zamanlarda ise Huzursuzluğun Kitabı (Çeviren: Saadet Özen, Can Yay. 2006) bu özlü modernistin ülkemizde biraz daha bilinmesini sağlamış görünüyor. Sema Rifat, Pessoa''yı yakınımıza getiren, on yıla yayılan ama çok kısa süren bir gönül ilişkisinin ilmeklerini gösteren mektuplarını çevirdi. Önümüzdeki ay çıkacak kitaptan seçilmiş bir deste mektubu önceden Kitap-lık okuruyla paylaşmak istedik. Pessoa, nişanlısı ve tek aşkı olarak bilinen Ophélia Queiroz ile 1919''da, iş yaptığı bir şirkete 19 yaşındaki Ophélia''nın sekreter olarak girmesiyle tanışır. Böylece kesintili bir "mektup aşkı" başlar: 1 Mart 1920''de ilk mektubunu yazar ona, 29 Kasım''da ise bu ilişkiyi bitirdiğini bir mektupla bildirir. 1929 Eylül''ünde başlayan mektup aşkı 11 Ocak 1930''da sona erer. Nasıl bir dünyada yaşadığımız neyin diline sığındığımıza bağlı değil mi? Yakınlarımızda çalan savaş tamtamları yanı sıra siyaset ve ekonominin sivri dili, bizi kendimiz olmaktan çok uzaklara fırlatıyor. İnsanların âdeta "haber bülteni papağanı"na döndüğü, zihinlerin kötürümleştiği bir zamanda bundan tam yüz yıl önce "Akla verdiğim önem her geçen gün azalıyor" diyen Proust, Ricardo Reis''in kaleminden yazdığı bir şiirde İranlı satranç oyuncularının "huzur"una işaret eden Pessoa gibi çıkılacak ne çok liman var. Kitap-lık, gerçek edebiyat okurunun dergisi olma çabasıyla, bu limanlara demir atmayı sürdürecek. İşte, baharda René Char ve Borges koylarına dümen kıracağız, yelkenlerimizi çoktan açtık. Yine geldi şiir yıllığı ayı: Edebiyat dünyamızın "kutsal ay"ı saymalıyız artık Şubat''ı. Bâki Asiltürk''ün hazırladığı Yky Şiir Yıllığı 2008 şiirimizden görünümler getiriyor önümüze, ufuklara işaret ediyor. Elbette artık yıllıkların tadı tuzu sayılan itirazlar olacaktır "şairlerin tarafından"; ama nedir, bir işin ses getirmesi o işin sürdürülmesine bir işaret de sayılmaz mı? (Tanıtım Bülteninden)

20.0x24.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963