scorecardresearch.com Kitap-Lık Sayı: 121 Aylık Edebiyat Dergisi ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-Lık Sayı: 121 Aylık Edebiyat Dergisi

Kitap-Lık Sayı: 121 Aylık Edebiyat Dergisi

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Editör''den... Frankfurt coşkusu yerini İstanbul Kitap Fuarı''na bıraktı... Bu yılın onur yazarı Füruzan. 47''liler''e odaklanan etkinliklerle, söyleşilerle "Füruzan dolu bir fuar" bizi bekliyor. Füruzan''ın kitaplarla ilişkisini anlattığı ilginç bir söyleşiyle başlıyor Kitap-lık. Ardından Engin Soysal, Le Clézio''nun yazı evrenine götürüyor bizi. Bu sayının sürprizi ise sandıktan çıktı: Tanpınar''ın 1960 tarihli "Atatürk" yazısı... (Atatürk''ün 70. ölüm yıldönümüne denk geldi ortaya çıkışı.) Yahya Kemal''in ardından 50 yıl geçti (1 Kasım 1958). Sayısız yayın ve etkinlik yapıldı yıllar içinde. Üzerinde en çok çalışılmış birkaç yazardan biri kuşkusuz. Büyük yazarlar elbette tüketilemezler. Her zaman yeni çalışmalar yapılabilir, farklı bakışlara hedef olabilirler. Kitap-lık da kendine özgü bir kurguyu gerçekleştirmeye çalıştı. 1950-65 arasında doğmuş günümüz şairlerinden on ikisini bir mektupla Yahya Kemal üstünde düşünmeye davet ettik. Altı şair dosyaya katılabildi (Frankfurt Fuarı''nın da etkisiyle). Mehmet Can Doğan da şairin son yıllarındaki algılanışını değerlendirdi. Böylece bir büyük şairin zaman içindeki yolculuğu bir parça görünür oldu. Bu yıl gerçekten büyük bir tırpan geçirmiş eline, canlara göz diken. Hoyratça her yana savurdu ama en dibimize de salladı tırpanını. İşte Metin And ve işte Dağlarca... And, geleneksel gösteri sanatlarına, tiyatro tarihine kendini adadı, olmazsa olmaz emekler kattı kültürümüze. Şiiriyle, ömrüyle bereket demekti Dağlarca da; son verimleriyle, şiiri her zaman kanatlandırabileceğini gösterip gitti. Ama edebiyat, sanat en gür teselli kaynağı: Yapıtları elimizin altında gidenlerin, hatıraları da çok uzakta değil... (Tanıtım Bülteninden)

14.0x20.0

Ciltsiz

1. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963