scorecardresearch.com Kitap-lık 158 / Mart 2012 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 158 / Mart 2012

Kitap-lık 158 / Mart 2012

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 236

Yayınevi : YAPI KREDİ KÜLTÜR SANAT YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Gombrowicz günlükleri kitap-lık’ta
Aylık edebiyat dergisi kitap-lık Mart sayısının dosya konusu Polonyalı yazar Witold Gombrowicz. Yazarın Türkçede olmayan dört ciltlik günlüklerinden geniş bir seçki Lehçeden çevrildi. Kerem Işık, O. Fırat Baş, Neşe Taluy Yüce ve Reha Yünlüel’in yazı ve çevirilerinden oluşan dosya son yirmi yılda Türkçede bellibaşlı kitapları yayımlanan yazarı öne çıkarıyor.
Mahmut Temizyürek’in Leylâ Erbil’in son romanı Kalan eleştirisi, Orhan Kâhyaoğlu’nun Mehmet Müfit şiirleri eleştirisi, Erhan Altan’ın Ömer Şişman’ın şiir kitabı Bitkiben üstüne yazısı, Hüseyin Ferhad’ın “Edebiyatımızın Gizli Dikişleri” başlıklı yazısının yanı sıra Uğur Kökden, Feryal Çeviköz, Senem Gökel, Şenay Eroğlu Aksoy yazılarıyla; Ali Asker Barut, Zafer Şenocak, İpek Seyalıoğlu, Serhat Uyurkulak, Arif Erguvan, Cem Kurtuluş, Mehmet Said Aydın şiirleriyle; İlhan Durusel, Tuncer Erdem, Ayşegül Ural, Yasemin Olur Çeker, Efe Murad, Necdet Dümelli, Emrah Öztürk öyküleriyle kitap-lık’talar.
kitap-lık iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963