scorecardresearch.com Kitap-lık 151 /Temmuz - Ağustos 2011 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 151 /Temmuz - Ağustos  2011

Kitap-lık 151 /Temmuz - Ağustos 2011

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sevginin ve uyuşukluğun yazarı Onetti
kitap-lık dergisinin Temmuz-Ağustos sayısının dosya konusu Juan Carlos Onetti. Münir Göle, Mario Vargas Llosa, Jean-François Fogel, Antonio Muñoz Molina, Noé Jitrik bu büyük Uruguaylı yazarın öykü ve romanlarındaki dünyayla yazın anlayışını irdeliyor. Söyleşisi, yazarlara verdiği öğütler ve ilginç bir öyküsüyle Onetti, Türkçede ilk kez böylesine kapsamlı bir biçimde gündeme geliyor.
Babil Kulesi sayfalarında iki yazının konusu Yusuf Atılgan’da kesişiyor: Selda Uygur, Kemal Bilbaşar’ın Denizin Çağırışı (1944) romanıyla Aylak Adam (1959) arasındaki kanbağını irdeliyor. Âlim Kahraman ise Anayurt Oteli’ndeki yerleri belirleyerek Manisa’daki Anavatan Oteli’nden, bu otelin kapısından söz ediyor. Ali Teoman’ın “Ben niçin yazıyorum?” başlıklı denemesi ölümünden önce YKY’ye verdiği “Alacakaranlık Günce”den. Ahmet Sait Akçay’ın “Hikâyenin geri dönüşü mü?” başlıklı yazısı öykünün gidişatına ilişkin can alıcı noktaları imliyor. Emin Özdemir’in kurmaca kişilerden Oblomov’u, Uğur Kökden’in Addis Ababa günlerini, Nazan Maksudyan’ın annesiyle babasının aşkını anlattığı kitap-lık’ın yaz sayısında Mustafa Ziyalan, Necip Tosun ve Arda Yılmaz’ın yazıları, Erkut Özal, Esra Erdoğan, Gökhan Yılmaz, Nil İpek, Pınar Sönmez ve İsmail Pelit’in yeni öyküleri, Mehmet Müfit, Tuğrul Tanyol, Haydar Ergülen, Efe Murad ve Christina Georgiou’nun yeni şiirleri yer alıyor.
kitap-lık iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963