scorecardresearch.com Kitap-lık 150 /Haziran 2011 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 150 /Haziran  2011

Kitap-lık 150 /Haziran 2011

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Nahit Sırrı’nın “çılgın proje”si kitap-lık’ta
kitap-lık dergisinin Haziran sayısının Editörden sayfasında Nahit Sırrı Örik’in “İstanbul’da birer Venedik semti” yapmak için önerdiği kanallar projesi gündeme getiriliyor. Örik’in 1945’te Tanin gazetesinde yazdığı “Denizler Üstünde İstanbul” yazısından alıntılarla aktarılan projede Haliç’i Yedikule’den Marmara’ya, Beşiktaş ve Ortaköy üzerinden Boğaz’a bağlayan üç kanal yer alıyor. Örik, 66 yıl önce, İstanbul’u denizle buluşturma, iç içe geçirme dileğini “şehrin içine denizi daha da katmak, İstanbul’a daha başka su kıyıları da vermek” biçiminde dillendirmiş.
Bu sayının dosya konusu ise: Cevat Çapan. Şavkar Altınel’in “On Soruda Cevat Çapan” başlıklı söyleşisiyle Ruth Christie ve Nazmi Ağıl’ın yazılarından oluşan dosyada Çapan’ın Seferis ve Shakespeare üstüne iki yazısı da yer alıyor.
Demir Özlü’nün Kafka ile Robert Walser’i, Catherine Pinguet’nin Baudelaire ve Nadar’ı anlattığı yazıların bulunduğu derginin yeni sayısında İbrahim Yıldırım, İlhan Durusel, Tuncer Erdem, Şenay Eroğlu Aksoy, Pelin Buzluk, Serhat Çelikel ve İsmail Pelit yeni öyküleriyle, Cevdet Karal, Süleyman Unutmaz, Eren B. Budak, Kadir Yanaç ve İpek Seyalıoğlu yeni şiirleriyle, Necmi Zekâ, Sevgi Ünal, Ahmet Sait Akçay, Ahmet Hamit Yıldız ve Ergül Çetin yazılarıyla, Baki Asiltürk yeni şiir kitabı “Kopuk” üstüne söyleşisiyle kitap-lık’ta yer alan imzalar.
kitap-lık iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963