scorecardresearch.com Kitap-lık 149 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 149

Kitap-lık 149

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Nâzım’dan yeni bir şiir
kitap-lık dergisinin Mayıs sayısında Nâzım Hikmet’in Rusça yayınlarda kalmış bir şiiri Türkçede ilk kez yayımlanıyor. Şiirin varlığını fark eden M. Melih Güneş, Manolis Glezos için yazılan bu şiiri Rusçadan çevirdi. “Büyük Sevdaların Adamı” adlı şiirin kesin tarihi belirsiz; şiirde anılan “beyaz karanfilli adam”dan, Nâzım Hikmet’in bu şiiri 26 Mayıs 1952 tarihli “Karanfilli Adam” şiirinden sonra yazdığı anlaşılmakta. Cunta tarafından idam edilen “beyaz karanfilli adam” Nikolas Beloyannis, Glezos’tan yedi yaş büyüktü ve Yunanistan Komünist Partisi MK üyesiydi.
Derginin kapak konusu ise Elias Canetti: Feridun Andaç yazarı çepeçevre kuşatan bir yazıyla ele alıyor. Güven Turan, Hakan Arslanbenzer, Necip Tosun, Orhan Kâhyaoğlu, Âlim Kahraman, Abdullah Şevki, Kaan Özyer, Hasan Devrim yazılarıyla, Ömer Ayhan, Mehmet Erte, Yalçın Tosun, Ayşegül Ural, Gülşah Atalay, Ozan Çınar öyküleriyle, Sait Maden, Mehmet S. Fidancı, Ahmet Hamit Yıldız, Mehmet Öztek, Ali Özgür Özkarcı, Turgay Sadak şiirleriyle, Emin Özdemir kurmaca denemesiyle, Sevgi Ünal gezi yazısıyla, Haydar Ergülen söyleşisiyle kitap-lık’ta yer alan imzalar. Dergide ayrıca, geçen ay yitirdiğimiz Ali Teoman anılıyor.
kitap-lık iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963