scorecardresearch.com Kitap-lık 142 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 142

Kitap-lık 142

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kitap-lık dergisinin yeni sayısında Yusuf Atılgan’ın iki roman kahramanı (Aylak Adam’ın C.’si ile Anayurt Oteli’nin Zebercet’i) kapak konusu olmuş. Emin Özdemir’in Zebercet üstüne kurduğu deneme ile Hakan Sazyek’in Aylak Adam incelemesi Yusuf Atılgan’ın roman dünyasında sokuyor okuru.
Rüzgâr Gülü sayfaları Tuncer Erdem’in Tezer Özlü’nün Ferit Edgü’ye yazdığı bir mektubundaki adresten yola çıkarak çizdiği bir “iz sürme” anlatısı ile açılıyor, Sevgi Ünal’ın gezi öyküsü, Mustafa Kurt’un Sait Faik’in kitap isimleri üstünden yaptığı araştırma ile sürüyor. Babil Kulesi kapsamlı inceleme, eleştiri, araştırma yazılarıyla dolu: Kaya Genç’in Manzaradan Parçalar, Ahmet Sait Akçay’ın Koparıldığımız Topraklar yazıları, Murat Mallı’nın Salinger kitapları, Orhan Kâhyaoğlu’nun Mehmet Erte şiiri, Ali Özgür Özkarcı’nın Ömer Şişman şiiri, İsmail Pelit’in Melida Tüzünoğlu öyküsü yazıları ve son olarak Tunç Tayanç’ın edebiyat ve yayıncılık tarihine yaptığı ilginç yolculuk dikkat çekici.
Hüseyin Peker, Mehmet Müfit, Yücel Kayıran, Betül Tarıman, Gürgenç Korkmazel, Cihat Duman şiirlerinin ardından Murat Alpar’ın çevirip sunduğu Danimarkalı şair Peter Laugesen sayfaları bir şair profili oluşturuyor. Alim Kahraman, Yalçın Tosun, Nalan Kiraz, Şenay Eroğlu Aksoy, Kerem Işık, Pelin Buzluk ve David Tronel öyküleriyle kitap-lık dergisindeler.
kitap-lık, iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963