scorecardresearch.com Kitap-lık 141 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 141

Kitap-lık 141

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 152

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Aklı Firar Etmiş Bir Yazar: Robert Walser
kitap-lık dergisinin yeni sayısında, Türkçede Jakob von Gunten adlı romanıyla bilinen, İsviçreli yazar Robert Walser (1878-1956) dosyası yer alıyor. Elias Canetti’nin “Walser kadar özgün bir karakteri hiçbir edebiyatçı yaratamazdı” dediği Walser için hazırlanan kapsamlı dosya Oğuz Demiralp, J. M. Coetzee, Gül Gürtunca, Claudio Magris, Peter Utz ve Carl Seelig’in yazılarından oluşuyor.Rüzgâr Gülü sayfalarında Adil İzci’nin Sabahattin Kudret’in heykelinden kopan kitabı, İhsan Tevfik’in Yunanistan’daki Anadolulu Rumların Nâzım Hikmet hayranlığını, Birsen Ferahlı’nın Nezihe Meriç’i, Mazhar Candan’ın Cézanne’ı konu eden yazılarıyla Nâzım Hikmet’in eksik dizeli bir şiiri yer alıyor.Güngör Tekçe, Nihat Ziyalan, M. Mümtaz Tuzcu, Mehmet Müfit, Metin Cengiz, Fergun Özelli, İhsan Deniz, Mustafa Ziyalan, Ali Asker Barut, C. Hakan Arslan, Çiğdem Sezer, Bünyamin K., Mehmet Öztek, Fahri Güllüoğlu, Aslı Serin, Ali Özgür Özkarcı, İpek Seyalıoğlu şiirleriyle, Adnan Binyazar, Ethem Alpaydın, Melida Tüzünoğlu, Deniz Kıral, Serhat Çelikel öyküleriyle, Emin
Özdemir,Gürgenç Korkmazel, İlyaz Bingül denemeleriyle, Uğur
Kökden ve İzzet Göldeli günlükleriyle kitap-lık dergisindeler.
kitap-lık, iyi edebiyatın adresi olmayı sürdürüyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963