scorecardresearch.com Kitap-lık 136 / Yazarın Kimliği ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kitap-lık 136 / Yazarın Kimliği

Kitap-lık 136 / Yazarın Kimliği

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 112

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dergiler birer yaratıktır. Canlıdırlar. Doğar doğmaz anlaşılır kişiliklerinin olup olmadığı. Kimileri bir süre yalpalar, zıvanasını bulamadan yitip gider. Kimi bir kumaşı sabırla dokur, mekik gider gelir, bir deseni tamamlar.
Gelgelelim tutucudur uzun süre çıkan dergiler. Dergi kendi kendini yönetmeye başlamıştır artık. Hazır petek çerçevelerine bal dolduran arılara döner yönetenler. Çiçekle kovan arasında uçuşur dururlar. Dergi okuru daha da tutucudur. Tiryakisi olduğu dergideki değişiklikleri, tatsızlıkları, hataları anlayıverir. Burnu da iyi koku alır. Bunları niçin söylüyorum?
Geçen ay Gide dosyası dergiyi kaplayınca bazı okurlarımızın kafasında sorular belirdi: Rüzgâr Gülü’yle Babil Kulesi tümden mi kalktı, Gide kitaplarını YKY mi yayımlayacak?.. Derginin bir bakıma başsız ayaksız bir gövdeye dönmesi yadırgandı. Hacimli bir yıllıkla, geniş bir dosya bir araya gelince kaçınılmaz bir görüntü çıktı.

Mart aylarının gündemini Şubat yıllıklarının yankıları belirliyor. Bu yıl da gelenek bozulmadı. Neyse ki internet platformları var; parmağı olan tuşluyor. YKY yıllığı en kalabalık yıllık olmasına karşın, şu şu isimler niye yok diyen mesajlar eksik olmuyor. Yıllıklar her dönem tartışılmıştır; “varlığı bir dert”se, “yokluğu yara”...

Nisanda Rilke dosyası, sonra 2010 boyunca Michaux, Camus, Beat Şiiri dosyaları tasarlıyoruz. Refik Halit Karay ya da Nahit Sırrı Örik üstüne de birer dosya düşünüyoruz. Yaşayıp göreceğiz birlikte, hangisini ne kadar gerçekleştirebileceğimizi.
Kalıcılığı dosyalar sağlar kuşkusuz. Şiirler, öyküler, denemeler öbür dergilerde de yer bulur, buluyor ama bir dosya, bir konu o derginin “yoğurt yiyişi”dir. Yani bayağı bir canlı değil, yiğit bir canlı da olabilir bir dergi, yoğurt yemesini bilirse.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963