scorecardresearch.com Cogito Sayı: 59 Turist: Modern Çağın Seyyahı? ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cogito Sayı: 59 Turist: Modern Çağın Seyyahı?

Cogito Sayı: 59 Turist: Modern Çağın Seyyahı?

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 240

Yayınevi : Yapı Kredi Yayınları

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Cogito''nun Yaz 2009 sayısı turizmi ve turizm dizgesinin başkahramanları olan turistleri ele alıyor. Dosyada "sahte seyyah" tabir edilen turistlerin, yılın belirli dönemlerinde, belirli süreler için toplu halde turizm bölgelerine hücumunun yolculuğun köklü bir biçimde bitişinden başka bir şey olmadığını savunan, antropolog ve turizm uzmanı Jean Didier-Urbain''in "Yolcu ve İkizi" başlıklı yazısı, turist ve onun alter ego''su "aylak" figürleri üzerinden farklılık ve başkalık meselelerini ele alan sosyolog Zygmunt Bauman''ın Adrian Franklin''le söyleşisi, göstergebilim uzmanı Jonathan Culler''ın turizmin göstergebilimi üzerine makalesi, Münir Göle''nin "Uzak Bir Balıkçı Köyünü Susmak" başlıklı, turist olarak gidilen yerle, tatil sırasında ve tatil sonrasında kurulan ilişki üzerine düşündüğü yazısı, Oğuz Demiralp''in gezme sevdası üzerine yazısı "Mahzen Yolcusu" ve Sait Aykut''un "İbn Battuta''da ''Ahı'' Kelimesi ve Anadolu" başlıklı makalesi yer alıyor. Yaz 2009 sayısının Odak''ında son dönemlerin en üretken filozoflarından Kojin Karatani''nin Transkritik''i var. Haziran ayında İstanbul''da "Sermaye-Ulus-Devlet''in Ötesinde" başlıklı bir konferans veren filozofun aynı başlıklı makalesiyle açılan Odak''ın diğer yazıları, Ahmet Öz''ün Karatani''yle yaptığı söyleşi, yine Ahmet Öz''ün "Farklılık Olarak Mübadele" başlıklı Transkritik incelemesi ve Slavoj Zizek''in, üretim ve dağıtımın indirgenemez çatışkısını, Transkritik''in en önemli kavramlarından paralaks boyuttan ele aldığı makalesi "Paralaks Bakış". (Tanıtım Bülteninden)

17.0x24.0

Ciltsiz

2. Hamur

Çevirmen : -

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963