scorecardresearch.com Birikim: Sayı 253 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Birikim: Sayı 253

Birikim: Sayı 253

Sayfa Sayısı : 108

Yayınevi : BİRİKİM YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Geçen ayın birikimi ÖMER LAÇİNER Zamanımızın 1 Mayıs’ı TANIL BORA Taksim, 1 Mayıs 1977

ve yüzleşme


Çokdilliliğin imkânları: Kürtçenin halleri AHMET TULGAR Diller, çehreler, barış
CUMA ÇİÇEK Bireysel haklar, kollektif haklar ve dil kaybı SAMİ HEZİL Resmî Kürtçe
ERGİN ÖPENGİN Türkiye’de Kürtçenin durumuna toplumdilbilimsel bir bakış BÜLENT YILDIZ Edebiyatın dengbeji: Mehmed Uzun

Sol-ilahiyat-etik EMİN ALPER Kalkınmacılık sonrası solun imkân ve çıkmazları ARDA GÜÇLER Marx''ın bilimsel metodunun gözünden ahlak anlayışı DİLAVER DEMİRAĞ Sol ilahiyat tartışmalarına “sapkın” bir bakış GÖRKEM ÖZİZMİRLİ Entellektüel: Bahtsız ve gamsız?Bir zamanlar Ermeniler vardı ÜMİT KURT Taner Akçam ile söyleşi: “Soykırım tartışması yapabilmeniz için önce eylemin suç olduğunu kabul etmeniz gerekir”


Kriz ve işsizlik EBRU VOYVODA Uzun işsizliğe doğru

Medya kültürü BİNNAZ SAKTANBER Hatt-ı televizyondan sath-ı telvizyona doğru
Türk sinemasında Kemalizm ZEYNEP ÖZE Türk sinemasında Atatürk temsilleri

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963