scorecardresearch.com Birikim: Sayı 220-221 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Birikim: Sayı 220-221

Birikim: Sayı 220-221

Yayınevi : .

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ah Ulus...Ulus Baker’i kaybettik 3 ÖMER LAÇİNER Ona en fazla yakışan yaşamak da buydu 5 TANIL BORA Ulus, her neredeyse 8 AHMET ÇİĞDEM Ulus S. Baker olarak Ulus’un hayatı 10 ULUS S. BAKER ÖDP yazısının daha samimisi - Tanıl’a mektup gibi 17 NECMİ ERDOĞAN Ulus’un hayaleti20 MİTHAT SANCAR Güzel bir hayalin ardından...22 ULUS BAKER 11 Eylül - “Ölüm” ve “yorum” 28 YÜCEL KAYIRAN Kutsal kuş29 OZAN K. DİL Yüzme bilmeyen denizkızı, dipte yürüyordu 34 HARUN KEMAL ABUŞOĞLUUlus’un bakışı 39GÖKÇEN ÖZDEMİR Ulus Hoca’nın devrimci derbederliği üzerine Geçen ayın birikimi43 ÖMER LAÇİNER Şimdi alternatif zamanı Bir devrin sonu -Yeni başlangıçların zamanı 50 AHMET İNSEL Burjuva demokratik dönüşüm ve sol 56AHMET ÇİĞDEM Bıraktığımız yerdeyiz 61TANIL BORA Milliyetçilik nerede kaldı, nereye gitti 67 YÜKSEL TAŞKIN Asabiye’nin haşarı çocuğu AKP barış çubuğunu uzatırken...75 ETYEN MAHÇUPYAN Değişimin yarattığı tehditler ve otoriter sekülarizm 88HALUK SUNAT Toplumsal paranoya hattı bilinen numaralar 96 METE ÇUBUKÇU “Temsilde adalet” DTP ve Kürtler 104 EVRİM ALATAŞ Kürt vekiller ve yeni meclis 109 ERHAN KELEŞOĞLU Bir siyasal cümbüş: İstanbul 1. Bölge seçim deneyimi 113 BEHÇET ÇELİK Bizim mahallede (de) seçim vardı 119 KORAY ÇALIŞKAN 2007 seçimleri ve sağdan sola dersler 125 ÇETİN GÜRER Aydınlanmanın diyalektiği,Türkiye ve seçimler 130YAHYA M. MADRA Alternatif Seçim Afişleri’nden alternatif üretim biçimlerine 134 DİLEK ZAPTÇIOĞLU Babamızı öldürmeden aşmak Sinema ve toplum 139 UĞUR KUTAY Çöllerin çölü: Antonioni sineması 145 ERDEM DENK Ingmar Bergman Kitap eleştirisi 147 OKAY BENSOY Yurt Hakları ve Yurttaş Görevleri Bildirgesi

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963