scorecardresearch.com Ayraç Dergisi Sayı 3 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayraç Dergisi Sayı 3

Ayraç Dergisi Sayı 3

Yayınevi : AYRAÇ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hayata yüklediğimiz anlam dünyasının sınırlarını genişletmek için buradayız. Kitabın içine atmış olduğumuz çapa ile üçüncü kere varlığınızdan haberdar olduğumuzu ve burada olduğumuzu duyurmanın huzurunu yaşıyoruz. Okumak, anlamak, idrak etmek ve adım atmak için buradayız… Atacağımız her adım, düşünsel eylemimizi harekete geçirerek hakikatle olan ilişkimizi yeniden gözden geçirmemizi sağlayacaktır, buna inanıyoruz
Bu sayımızda Filistin asıllı Hıristiyan entelektüel Edward Said’in Erich Auerbach: Maddi Dünyanın Eleştirisi isimli Türkçeye ilk defa çevrilen kitap tahlilini yayınlamanın sevinci içindeyiz, bizlerle paylaşan Can Çınar’a teşekkür ediyoruz. Ayrıca ünlü Rus şair, yazar ve kuramcı Andrey Belıy’ın ‘Glossolalia’ sı üzerine kaleme almış olduğumuz deneme-tahlil yazımızda bu sayımızda yer alıyor.
Üçüncü sayımızda Cemil Üzen varoluşçu edebiyatın zirvelerinden Milan Kundera’nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği üzerine yazdı. Abdullah Yavuz Altun Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler ‘ ini, Ali Görkem Userin Mustafa Kutlu’nun son kitabı Tahir Sami Bey’in Özel Hayatı ‘nı tahlil ettiler.İbrahim Tüzer’in bir zamanlar İsmet Özel ve Ateol Behramoğlu’nun çıkardıkları Halkın Dostları Dergisi’ni incelediği yazısını ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz. Bu vesileyle 4. sayımızda siz okurlarımıza bir hediyemiz olacak, duyurmuş olalım.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963