scorecardresearch.com Ayraç Dergisi Sayı 14 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayraç Dergisi Sayı 14

Ayraç Dergisi Sayı 14

Yayınevi : AYRAÇ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Varlık ve zaman, insanlığın bütün bu değişim hamlelerine rağmen kendilerinden hiçbir şekilde taviz vermeden ilerleyen iki nehir gibi. Her ne kadar “cogito ergo sum” devrinin arkasında rahmet okuyor ve alternatif varoluş alanları arıyor olsak da, varlık hep bir şekilde kendini bize hissettirmeye devam ediyor. Sübjektif de olsa, varoluşu algılamaktan vazgeçemiyoruz. Ve zaman, hemen paralelinde akıp giden o çılgın nehir, önüne gelen her şeyi devrine katıp ilerliyor. Göreceli de olsa, zamanı algılama biçimi, takvimler işliyor. Kimsenin gücü, zamanı durdurmaya, vakitleri bambaşka bir işleyişe koymaya yetmiyor. Bunlara bir de, ölümü eklemek gerekir. Ölümünün farkında olan insanın, varoluşla ilgili sorunlarını, zamanla mukayyet varlığının derinlerinde duyduğu histeriyi…
Ayraç’ı çıkarmaya başladığımızdan bu yana, felsefe ve edebiyatta çok sayıda sorgulama yapma imkânı bulduk elbette. Son iki sayıdır, kitaplardan uzaklardaydık. İnternet dosyamızı hazırladıktan kısa süre sonra Wikileaks’in bütün dünyayı etkileyen bir hamleyle, gizli belgeleri ifşa etmesi, bir bakıma o sayıyı yeniden okumaya çağırabilir insanları. İstanbul dosyamızda, şehre farklı bir noktadan bakmaya çalıştık. Öyle ki, kavramlarla oluşturduğumuz bir İstanbul tahayyülünün içinde gezinmekti maksadımız. “Ayraç Kitap Eleştiri ve Tahlil Dergisi” isminin içine, kitaptan fazla bir şeyler de katmak gerekiyordu bizce. Cemil Meriç’in “fikir işçiliği” dediği şeye yaklaşmayı hedefliyoruz bir bakıma. Bu sayıda, varoluş macerasına indik tekrardan. Fikir işçiliği, biraz da kavramlarla düşünmeyi, kuramsal bir eleştiri yeteneği geliştirmeyi gerektiriyor haliyle. Bu bakımdan, bu sayıda okuyacağınız dosya yazıları, sahne ışıklarının özellikle son birkaç asırdır üzerinde durduğu Batı’nın insan-merkezli bakışını, görmenin aşamalarını ve görünenin mücadelesini irdeliyor. Tekrardan kitaba ve kitabî olana döndük sanıyorum. Ancak varoluş mücadelesinin içinde, her şeyin bir katman, bir fenomen olduğunu da söylemek gerekir…
Görmek, aynı zamanda bir dil oluşturmak anlamına geliyor. Varlığın, görünenler üzerinden işletilmeye başladığı, Heidegger’in “bir dünya tasviri” olarak baktığı modernite çağında, görsel üzerine kurulan dil ve o dili okumak/görmek meselesini ele alıyoruz. Modernitenin yıktığı ve yeniden ürettiği dünyada, yeni bir dil ihtiyacının her zamankinden fazla olduğunu görmek, çok da zor değil. Bu ihtiyacın nerelerden doğduğunu görmek için, görebildiğimiz/okuyabildiğimiz kaynaklarla sizleri de buluşturmaya gayret ediyoruz. Bu bağlamda Abdullah Yavuz Altun’un “Basit ve karmaşık bir soru: Modernite’den kopuş mümkün mü?” başlıklı yazısı, Yunus Emre Tozal’ın John Berger’in temalarını kullanarak yazdığı “İnsan Gözünün Gördüğü En Çıplak Gerçek Nedir?” tahlili ve Enver Gülşen’in “İpleri Kesmek: Modern Dönüşüme Bir Bakış Denemesi” isimli yazısı, bu sayının dosya konusunu oluşturuyor. Ekşi Sözlük’ün kurucusu ssg (Sedat Kapanoğlu) ile yaptığımız röportajla da interneti ve sözlüğün arka planında nelerin olup bittiğini konuştuk.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963