scorecardresearch.com Ayraç Dergisi Sayı 13 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayraç Dergisi Sayı 13

Ayraç Dergisi Sayı 13

Yayınevi : AYRAÇ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu ay İstanbul için TÜYAP Kitap Fuarı’yla sembolik hâle gelen bir okuma, yazarla okuru buluşturma ve tefekkür ayı olarak kabul edilebilir. Şehirden oldukça uzakta olsa da, fuar alanının şehrin dört bir yanından gelen okurlar için anlamı büyük. Ayraç toplantılarımızda, bu ayki konunun İstanbul olacağını ve yeni sayımızın da, fuarda yer alacağını konuşurken, daha önce hiç sorulmadığını düşündüğümüz bir soruyu sorduk: İyi de İstanbul ne ki? 2010 Avrupa Kültür Başkenti vesilesiyle, İstanbul’la ilgili birbirinden ilgi çekici kitaplar yayınlandı. Şehrin kültürü ve tarihi üzerine yazılan pek çok makale, İstanbul’un semtlerine öznel bakışlar sunan parçalardan oluşan kitaplar, artık klasikleşen “Eski İstanbul” hatıraları, mimarîyle alakalı bilimsel nitelikte yayınlar... İstanbul’un ne’liğine dair neredeyse hiçbir şey söylemeyen bu İstanbul literatürünü taramak ve TÜYAP’ta görücüye çıkacak alelade bir sayı hazırlamak istemedik. Onun yerine yeni bir şey denedik: ‘Öteki’ öteki İstanbul!
Özellikle 1990’lı yıllar, İstanbul’la ötekisi arasındaki mücadeleye dair çok ciddi çalışmalara sahne oldu. Şehrin artık vazgeçilmez bir parçası olan gecekondu mahalleleri, varoşlar, bir bakıma meşhur İstanbul kavramının karşısına dikildi. “İstanbullu olmak” kavramı yepyeni anlamlar kazandı. Şehrin dokusundaki elitizm, görünür oldu. Bu arada iki yakayı birbirine bağlayan köprüler, sınıfsal köprülere dönüştü. Karşılaşma imkânları arttı. Ancak 2010 yılında, öteki İstanbul da, İstanbul’un kendisi gibi muğlâk bir kavrama dönüştü. Bugüne kadar hiçbir şekilde cevaplanmayan, “İstanbul nedir?” sorusunu, sorabilmek için ötekine bakmanın da kışkırtıcı olmaktan başka fonksiyonu kalmadığını düşünmeye başladık. Bu arada, inşaat sektörünün, kentsel dönüşümün ve yaşam alanlarının genişlemesinin etkilerini de gözlememiz gerekiyor. Her yeni yaşam alanı, yeni bir literatür imkânı, yeni bir bakış ve perspektif sunuyor çünkü. Bunu es geçmemek adına, dosya konumuzu, İstanbul’un belki de hiç bahsedilmeyen, adeta görünmeyen, sınıfsal ya da tarihsel/kültürel bakışlara sığdırılamayan semtleri üzerine inşa etmeye karar verdik.
“İstanbul Tuzla’dan başlar!” tabelasının hatırlattığı sınırları, Esenler’in ve Gaziosmanpaşa’nın artık konuşulmayan kısımlarını, kentsel dönüşümle birlikte genişleyen yaşam alanlarını tartışmaya açıyoruz. Bunu yaparken, Ahmet Gürsoy’la New York ve İstanbul arasındaki “çok-kültürlülük” ve “parçalı şehircilik” benzerliklerini, Deniz Yonucu’yla da ‘öteki İstanbul’un sınıfsal tarihini, kentsel dönüşümün vaat ettiği ‘sahte rüyayı’ konuştuk. Bir yandan global bir şehre dönüşen İstanbul’a yeni ufuklar çizerken, diğer yandan şehrin varoşlarındaki yerelliğe mahkûmiyetin dip-sınırlarını görmeye çalıştık. Ümit Meriç’le, İstanbul’un ne’liğine dair bir sohbet yaptık. Bu sayıdaki dosya konumuzla, İstanbul’la ilgili yeni çalışmalar yapılabileceğini, birbirinden farklı İstanbul’lar oluşturmanın imkânlarını kışkırtmak istiyoruz. 2010’dan bakıp da konuşabileceğimi birden fazla İstanbul var...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963