scorecardresearch.com Ayraç Dergisi Sayı 12 ve Tüm Edebiyat Dergileri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Ayraç Dergisi Sayı 12

Ayraç Dergisi Sayı 12

Yayınevi : AYRAÇ YAYINLARI

Tür : Edebiyat Dergileri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Her ay yeni bir Ayraç’ı elinize aldığınızda ne hissediyorsunuz bilmiyoruz, muhtemelen kalın ve yoğun içerikli bir dergiyi, ilginizi çekecek yazıları işaretleyerek şöyle bir süzüyorsunuz. Ardından, cazip gelen yazılara vakit ayırıp bakınıyorsunuz. Kenarına notlar ala ala okuduğunuzu da hissediyoruz. Bahsetmiştik, ‘ağır dergi’ dendiğinden. Bazı yazıları arşivinize sakladığınızı düşünüyoruz mesela, arşivlik yazılar ve dosyalar hazırlamak için de uğraşıyoruz bir bakıma. Geçen ayki Türk Edebiyatı ve Modernite başlıklı dosyamızı hazırlarken, bu ay “daha hafif” ve biraz da orijinal bir konuyla uğraşmak istedik. Bazı toplantılarda uzun sessizlikler oluyor ve o sessizliği “acaba?” sorusuna bulanmış bir fikir bozuyor. Bazılarımızda, “neden olmasın?” bakışı beliriyor. Daha önce bakılmamış bir açıdan bakmak istiyoruz etrafımızdaki dünyaya. Muhtemelen sizde de oluyordur, bir kitapçıya ya da kütüphaneye girdiğinizde, hemen her şeyin yazılmış olduğu hissine kapılıyorsunuzdur. İnternette dolaşırken, birbirinden orijinal yaklaşımların, köşe başlarının tutulduğunu kavrıyorsunuzdur. Bu nedenle de, “yeni bir şeyler” ararken yorgun düştüğünüzü düşünüyorsunuzdur. Evet, 21. yüzyılın getirdiği en büyük karamsarlığın da bu yorgunluktan kaynaklandığını biliyoruz. Bu nedenle belki de, toplantılara getirdiğimiz eski dergilerden, bazen sağda solda gözümüze çarpan dosya konularından sıyrılıp, biraz da palas pandıras yeni konular üretmeye çalışıyoruz.
Türk Edebiyatı ve Modernite konulu bir dosyanın ardından, bambaşka bir mecraya, internete yönelmek de bizim nefes almamızı sağladı, eminiz ki siz de bu değişikliği seveceksiniz. Dergi çıkarmanın, zamanla yarışmak olduğunu bilenler için, böyle radikal bir kararla orijinal bir konu belirlemek, tahlil ve eleştiri dergisinin sınırlarını zorlamak, bir bakıma cesaret işiydi. Kısa zamanda onlarca görüşmeyle ve toplantıyla bu sayıyı hazırladık. Daha önceki iyi söyleşi deneyimlerimiz, çıtayı yükseltmek anlamına geliyordu. Haliyle, sıradan bir söyleşiyle geçiştirmek yerine, dosyamıza derinlik katacak bir şeyler konuşmak istedik. Ali Akay’ın röportajı, dergiciliğe bakışımızdaki orijinal olma çabasının ufukları hakkında ipuçları sunuyor. Biz de çok şey öğrendik o röportajdan. Yeni bir şeyler söylüyordu çünkü. Geçen ayki Enis Batur röportajı bazı haber sitelerinde içerdiği polemik-vari sözlerle gündeme gelse de, eleştirinin bütünlüklü yapıldığını ve bir kuramsal temele oturmak durumunda olduğunu bilerek hareket etmeye çalışıyoruz. Bazen kitaplardan uzaklaştığımızı da hissettik. Dosya konumuza “Yeni Metinler” ismini koysak ve aslında internetin “kitabî” yanına vurgu yapsak da, neticede Türkiye şartlarında bâkir sayılabilecek bir alana girmiştik.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963