scorecardresearch.com Liderlikte Duygusal Zeka ve Tüm Duygusal Zeka Kitapları Radikal Kitap'ta!
Liderlikte Duygusal Zeka

Liderlikte Duygusal Zeka

Yazar : Robert K. Cooper

Sayfa Sayısı : 187

Yayınevi : SİSTEM YAYINCILIK

Tür : Duygusal Zeka

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bugüne kadar iş yaşamında duygular yok sayılarak, IQ yani zihinsel süeçlere başarının en önemli koşulu olarak bakıldı. Oysa bulgulara göre IQ, gerçek dünyadaki başarının % 4 kadarı ile bağlantılıdır.
Pek çok lider ve yönetici, çalışanlarıyla ilişkilerine duygularını kattıkları takdirde etkinlik ve otoriterlerin sarsılacağını düşünürler. Cooper ve Sawaf''a göre duygular güven, bütünlük, empati, esneklik, güvenilirlik, yaratıcılık, işbirliği ve insiyatifi harekete geçirir. Duygular motive edicidir:: duygular gidilecek yönü tayin eder; duygular insanı iş gören makineler olmaktan çıkarıp insan yapar, yapılan işe amaç ve anlam katar; duyguyla inşa edilen her şey kalıcıdır. Yani, IQ başarının bir ayağıysa, EQ, onu dengeye getiren sağlamlık ve kalıcılık katan diğer ayaktır.
Cooper ve Sawaf, Liderlikte Duygusal Zeka kitabında, duygusal zekayı tüm yönleriyle ve derinliğine inceliyor, kitabın sonuna ekledikleri EQ haritası ve anketler ile okura duygusal zekasını ölçme ve değerlendirme olanağı sağlıyor.
Dr. Robert K. Cooper, ABD ve Kandada''da 1000''in üzerinde müşterisi bulunan bir kurumsal araştırma ve ölçüm firması olan Q-Metics''in yönetim kurulu başkanıdır. Learning Circle üyesi olan Dr. Cooper Advanced Intelligent Techonogies şirketinin de başkanıdır. Geçtiğimiz on yılda başta 3M, Arthur Andersen, Motorola ve Simithline Beecham olmak üzere büyük kuruluşlarda liderlik geliştirme ve meslek eğitimi programları düzenlemiştir.
Ayman Sawaf Foundation for Education''ın başkan Advanced Intelligent şirketinin kurucularındandır. Sawaf, 1989 yılından beri duygusal zeka ile ilgili yirmi bir kitaptan oluşan bir seri ve bir dergi yayınlamıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963