scorecardresearch.com Kudüs - (Kutsallığın Başkenti) ve Tüm Dünya Ülkeleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kudüs - (Kutsallığın Başkenti)

Kudüs - (Kutsallığın Başkenti)

Yazar : Aykut İnce, Kerim Balcı

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Dünya Ülkeleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kudüs''ü fotoğraflamak, insanın Yaratıcısıyla kurduğu ilişkilerin tarihini fotoğraflamaktır. Bazen bir kareye Kudüs''te yaşamış bütün peygamberler, mezarları, sunakları, mabetleri sığar; bazen fotoğrafçı "Yahudiler Ağlama Duvarı''nda niye ağlıyor?" sorusunun karşısında aciz kalır. Bazen bir kare fotoğrafta 32 defa yıkılmış şehrin basamak basamak tarihi serilir gözler önüne; ama "Şehri bu kadar değerli kılan neydi?" sorusunun karşısında fotoğraf susar. İşte o zaman sözün sırası gelir. Söz ile göz birlikte hakikatin sırrına ererler. Söz, Süleyman Tapınağı, Beytülmakdis ve Mescid-i Aksa arasındaki tarihi serüveni hikaye eder; göz Aksa Camii''nin ve Kubbetüssahra''nın revaklarında, çinilerinde, kitabelerinde bir yad-ı cemil arar. Söz, İsa Peygamber''i öldürmek isteyenleri anlatır; göz İsevi inançlar üzerine inşa edilmiş kiliselerde dolaşır; Söz, Miraç''ın şahitlerini anar; göz Muhammedî temasların izini arar. Söz, Türklerin Anadolu''dan önce Kudüs''e girdiklerini ve Filistin''deki ilk bağımsız Türk devletinin 28 yıl yaşadığını anlatır; göz Filistin Selçuklu Devleti''nin yadigârlarında dolaşır... Söz, bakan gözlere söz verir: Kudüs''te kalacak kalbiniz...

- Üç büyük din; İslamiyet, Hıristiyanlık, Yahudilik ve bir kutsal mekan: Kudüs''te hangi peygamberler nasıl bir hayat yaşadı?
- Neden Kudüs bu üç büyük din için çok önemlidir?
- Kudüs''ü kimler defaaten yıkmak istedi ve kimler işgal etti?
- Türkler Kudüs''e Anadolu''ya girmeden çok önce girdiler ve bir devlet kurdular. Bu devlet Kudüs''e kaç yıl hükümran oldu?
- Osmanlı Devleti''nin Kudüs''ü yönetirken kurduğu düzenlemelerin hangileri hâlâ devam etmektedir?
- Osmanlı Devleti tarafından inşa edilen hangi yapılar hâlâ dimdik ayaktadır?
- Hürrem Sultan''ın Kudüs''te yaptırdığı imarethane, Kudüs ekonomisini nasıl etkilemiştir?
- Mimar Sinan''ın tamir ettiği Ağlama Duvarı''nı II. Abdülhamid niçin Yahudilere tahsis etmiştir?
- Kudüs''te, Müslümanlar için çok mühim bir yere sahip olan Kubbetüssahra ve Mescid-i Aksa dışında hangi kutsal mekanlar, tarihî eserler hâlâ ayakta ve ziyaret edilmekte?
- Yahudiler Kudüs''te Ağlama Duvarı dışında hangi mabetlerde ve hangi dini ritüellerle ibadet ediyor?
- Hıristiyanlar, Hac Yolu ve Kıyamet Kilisesi dışında hangi kutsal mabetlerde nasıl ibadet ediyor?
- Kudüs İslâm Müzesi''nde hangi eserler sergileniyor?

Bütün bu soruların cevapları ve daha fazlası, Mescid-i Aksa''nın detaylı krokisi, Kudüs''ün her yerinden çekilmiş 100''ü aşkın fotoğraf; Türkiye''de ilk defa Kudüs: Kutsallığın Başkenti albümünde...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963