scorecardresearch.com Kızıl Çar'ın Uyanışı ve Tüm Dünya Ülkeleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kızıl Çar'ın Uyanışı

Kızıl Çar'ın Uyanışı

Yazar : Osman Sönmez

Sayfa Sayısı : 80

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Dünya Ülkeleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Tek kutuplu dünya düzeni artık sona erdi.”
Dimitri Medvedev- Rusya Devlet Başkanı
Soğuk savaşın sona ermesinin ardından hızla güç ve prestij kaybeden Rusya, Boris Yeltsin’in ardından devlet başkanlığı koltuğuna oturan Vladimir Putin ile birlikte eski ihtişamlı günlerine dönmek için büyük çaba sarfetti. Putin’in izlediği tavizsiz ve radikal politikaların ardından Rus devleti, dünya kamuoyu nezdinde de gücünü hissettirmeye başladı.
Kimilerince, “Gri Kardinal” kimilerince de, “Kızıl Çar” olarak nitelendirilen Vladimir Putin’in ve halefi Medvedev’in yönetiminde, tek kutuplu bir dünya düzenine karşı çıkan Rusya, gelecekte nasıl bir strateji izleyecekti?
Rusya’nın demografik yapısını tehdit eden nüfus sorunu nasıl çözülecekti?
Kafkaslarda yaşanan hakimiyet mücadelesinde Türkiye’nin rolü ne olacaktı?
Tek kutuplu bir dünyaya karşı olduklarını her fırsatta dile getiren Rus yönetimi, yeniden şekillenen dünya dengelerinin neresinde duracaktı?
Putin’in, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili konusunda takıntılı olduğu iddiaları ne kadar gerçekti?
Son dönemde Rusya’yı oldukça sıkıntıya sokan terör saldırılarının arka planında yatan nedenler nelerdi?
Bu ve buna benzer bir çok sorunun cevabının yer aldığı Kızıl Çar''ın Uyanışı, politikanın karışık dehlizlerinde sessizce yükselen bir liderin önderliğinde, küresel oyunda tekrar yerini alan Rusya’nın parlak günlerine geri dönüş çabasının öyküsünü irdeliyor ve bunun için atılan adımları sosyolojik, kültürel ve ekonomik açıdan analiz ederek akıcı bir üslupla okuyucuya sunuyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963