scorecardresearch.com Hitler Ve Almanya'sı Ve Stalin Ve Rusya'sı ve Tüm Dünya Ülkeleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hitler Ve Almanya'sı Ve Stalin Ve Rusya'sı

Hitler Ve Almanya'sı Ve Stalin Ve Rusya'sı

Yazar : Richard Overy

Sayfa Sayısı : 464

Yayınevi : ERKO YAYINCILIK

Tür : Dünya Ülkeleri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hitler ve Stalin… İki totaliter baskı rejimin tartışmasız kralları…
İkisi de diktatör ama tarih sahnesinin diğer diktatörlerinden tümüyle farklı…
İkisi de idealist, ikisi de halklarının büyük çoğunluğunun tanrısal idolleri!..

İkisi de diktatörlük yönetiminin, psikopat tiranlardan duyulan korkunun sebep olduğu egemenlikmiş gibi düşünenlere kesin bir cevap… Richard Overy’nin kitabı her iki rejimi ve halklarını bütün derinlikleriyle analiz etmek için çeşitli sorunları yanıtlamaya koyuluyor:
Diktatörlük nasıl mümkün oldu? Nasıl işliyordu? Diktatörle halkı birbirine bu denli güçlü bir şekilde bağlayan neydi? Overy, Stalin ve Hitler’in güç mertebelerine yükselişinin ve halklarını etkileyerek sürdürdükleri hükmün çeşitli biçimlerine ilişkin önemli ve canlı bir tablo çiziyor.

Her iki diktatör birbirleriyle savaşmaktansa işbirliği yapsalardı neler olabileceğine dair fikirlerini kısaca yansıttı. Stalin’in “Almanlarla birlikte yenilmez bir hal alırdık” dediği söylenir. Hitler 1945 Şubat’ında geçmişte seçebileceği seçenekleri değerlendirirken ‘Her iki tarafın da amansız bir gerçeklik ruhu olması sebebiyle’ kendisinin ve Stalin’in ‘sürekli bir itilafı mümkün kılacak bir durum yaratabileceklerini’ düşünmüştü. İnsanlık ortaklığa şahit olmadı çünkü iki adamın hırsları birleşmekten çok, ayrılıyordu…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963