scorecardresearch.com Gizli Devrimler Ülkesi İran ve Tüm Dünya Ülkeleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Gizli Devrimler Ülkesi İran

Gizli Devrimler Ülkesi İran

Yazar : Ray Takeyh

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Dünya Ülkeleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Çeyrek yüzyıldan beri birçok ülke ABD''nin baskısına dayanamadı ve İran’ı anlayamadı. Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’da ülkesinin nükleer çalışmalara hız vereceğini ve İran''ı anlamanın bedelinin ağır olacağını söyleyerek karşılıklı güvensizlik ilişkisini gün yüzüne çıkardı. Gizli Devrimler Ülkesi İran''da, Ray Takeyh İran içindeki iç politika çekişmelerinin ülkeyi dünya sahnesindeki rolünü nasıl değiştireceğini tartışmaya açıyor.

"İslam Cumhuriyeti''nin yükselişinden beri İran''ı gerçekten çok fazla anlamadık. Bugünlerden söylenenler ve yazılanlar sadece duygu, ideoloji ya da arzu edilen düşüncelere dayanıyor. Ama Ray Takeyh ülkeyi -dilini ve kültürünü- iyi tanıyor ve net bir şekilde fikirlerini izah ediyor. Sonuç olarak bu kitap gerçekler, mantık ve analiz içeriyor. Modern İran''ı anlamak için en iyi rehber bu kitap."
Fareed Zakaria - Newsweek

"Çağdaş İran''a dair müthiş bir kitap. İran''ı çok rahat anlamak için ipuçları sunuyor." Zbigniew Brzezinski - Tercih: Küresel Hâkimiyet mi, Küresel Liderlik mi? kitabının yazarı.

"Ray Takeyh, Orta Doğu uzmanları içinde son dönemin en iyilerinden. Yazdıklarının mutlaka okunması gerekiyor. Gizli Devrimler Ülkesi İran sorulara net cevaplar veriyor ve Tahran''ın sır perdesini aralıyor. İslam Cumhuriyeti''yle yüzleşmemizi sağlıyor." Kenneth Pollack - İran Bulmacası: İran ve Amerika Arasındaki Çatışma kitabının yazarı.

"Ray Takeyh, İran hakkında özel bilgiler yazıyor. Kitap çok düşündürücü ve tam zamanında yazılmış. Bu kritik konjonktürde mutlaka okunması gerekiyor."
Robin Wright - Son Büyük Devrim kitabının yazarı.

"Ray Takeyh İran''ın iç politikasını ve dış dünya ile olan ilişkileri hakkında harika bir kitap yazmış. Politikacılar ve İran''la olan nükleer krizi anlamak isteyenler için başucu niteliğinde."
Prof. Ervand Abrahamian - New York Üniversitesi.

İran uzmanı olan Ray Takeyh bu ülkeyi Amerika''nın beklentileriyle yüzleştiriyor. Takeyh, İran''daki oyuncuları ve uluslar arası satrancın nasıl oynandığını gösteriyor. İran''ın dünyaya bakış açılarını, politik çekişmeleri, Basra Körfezi ve Müslüman dünyasındaki önemini izah ediyor. Ayrıca İsrail, Irak ve ABD''yle ilişkilerini masaya yatırıyor. Gizli Devrimler Ülkesi İran mutlaka okunması gereken çok önemli bir çalışma.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963