scorecardresearch.com Büyük Pers Düşüncesinden Zülfikar'ın Yumruğuna İran ve Tüm Dünya Ülkeleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Büyük Pers Düşüncesinden Zülfikar'ın Yumruğuna İran

Büyük Pers Düşüncesinden Zülfikar'ın Yumruğuna İran

Yazar : Hikmet Erdoğdu

Sayfa Sayısı : 816

Yayınevi : IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

Tür : Dünya Ülkeleri

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


“Tarihin hiçbir döneminde Hazar bölgesi kadar,bir anda,böylesi bir stratejik öneme sahip olan toprak parçası hatırlamıyorum” Dick Cheney “İsrail haritadan silinmelidir. Mahmud Ahmedinejad “bizim hükümetimiz,bütün islami ibadetlerin karşısında öncelik sahibidir. Namaz’dan ve Hac’dan da” Ayetullah Humeyni İran,kendi içinde şii İslam esaslarına göre yönetilse de , bu İran dış politikasında İran jeopolitiğinin önüne geçememektedir.Her ne kadar İran dış politika söylemleri islami olsa da bazen son sözü İran jeopolitiği söylemektedir.Öyle ki Keşmir Müslümanlarının durumu ortada iken , İran,Hindistan ile kayda değer bir ticari ve diplomatik bir ilişkiye sahiptir. Aynı şekilde Karabağ’ daki Ermeni işgali ve Müslüman Azerilerin durumu bilinmekte iken İran, Azerbaycan yerine Ermenistan ile ilişkilerini geliştirmektedir..İran – Irak savaşında tutumları nedeni ile Reagan yönetimi Ekim 1987’de İran mallarına ambargo koyduğu zaman ki o zamana kadar ABD’nin İran dış ticaretindeki payı yüzde 15 idi, İran , Afganistan’ı işgal etmiş Sovyetler Birliği ile ekonomik iş birliği anlaşmasını imzalamakta tereddüt etmemiştir.İran İslam Cumhuriyeti’nde çoğu zaman, İran dinin hizmetinde değil, din İran’ın hizmetindedir.Bu gerçeği Humeyni 1988’deki bildirisinde şu sözlerle ortaya koymuştur.”Bizim hükümetimiz, bütün islami ibadetlerin karşısında öncelik sahibidir,Namaz’dan da, Oruç’tan da ve Hac’dan da “ Birlerce yıllık tarihi ile İran birçok büyük imparatorluğun beşiği olmuştur.Dünyanın eski uygarlığının üstünde bugün İran devleti devleti oturmaktadır.Eski dünyanın tam ortasında olması nedeniyle İran tarihin belli dönemlerinde tüm dünyayı bir birine bağlamayı başarmıştır, bu yüzden daima dikkat odağı olmuştur.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963