scorecardresearch.com Laura'nın Aslı ve Tüm Dünya Klasikleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Laura'nın Aslı

Laura'nın Aslı

Yazar : Vladimir Nabokov

Sayfa Sayısı : 158

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Dünya Klasikleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kocam da, diye cevapladı kız, yazardır- yani, bir bakıma. Şişman
adamlar karılarını döver denir, adam da karısını kâğıtlarını
karıştırırken yakalayınca adamakıllı kızgın görünmüştü. Mermer
bir kağıt ağırlığını indirdiği gibi bu narin beyaz eli (çırpınır gibi
bir hareketle küçük elini gösteriyor) ezecek gibi yapmıştı.
Aslında aptal bir iş mektubunu arıyordu kız, adamın esrarengiz
müsveddesinin sırrını çözmeye
LAURA’NIN ASLI
“edebiyatın şiddetle korunan sırları,büyük bir yazarın, otuz yıldan
fazladır bir İsviçre kıyısının mahzenlerinin derinlerinde uzanan
tamamlanmamış şaheseri”
INDEPENDENT ON SUNDAYTürk ve dünya edebiyatında kimi isimler vardır ki, bir kelimesini bile feda etmemek gerekir. Bırakın düzgün tutulmuş notlarını, sigara kağıdının üzerine yazdığı karalamayı bile bir kenara koymalı. Çok şey gizlidir o yazılarda. Hele ki bu notlar, Nabokov gibi büyük bir ustaya aitse ve bir romanın az çok iskeletini gözler önüne seriyorsa, hiç tereddüt etmeden okumak hattâ baş köşeye koymak gerek. Tıpkı ‘Laura’nın Aslı’ adlı eseri gibi. Parça parça notları yayıma hazırlayan, Nabokov’un oğlu, Dimitri Nabokov’un anlattıklarını özetlemeli önce. 1977’de yaşamını yitiren Nabokov’un hasta yatağında aldığı notlardan oluşuyor bunlar. Ki, asla tamamlayamayacağı bu romanın notlarının yakılmasını vasiyet etmiş. Babası için hayırsız, okurlar için fazlasıyla vefalı Dimitri Nabokov epey bir zaman bu notları ne yapacağını düşünüp en sonunda babasının yaptığı bölümlemeye sadık kalarak düzenlemiş ve yayıma hazırlamış. İyi ki de hazırlamış. Genç ve güzel Laura’nın ve onun âşıklarını anlattığı/anlatacağı notların hikâye kısmından çok, kitaptaki kimi işaretler önemli. Zaten kitabı, başucu kitabı olarak adlandırmamın sebebi de bu işaretler. Nabokov’un başka romanlarında da karşımıza çıkan “satranç” metaforu yine karşımıza çıkıyor. Lolita’yı anımsatan küçük sevgili imgesi bütün romanın arka planını oluşturuyor. Zaten Laura’nın ve onun âşıklarının yaşadıkları da bu minval üzerinden ilerliyor. Yani buram buram Nabokov erotizmi ve en sıkı psikanaliz uzmanını kıskandıracak psikolojik unsurlar… Ama bu kez başka şeyler de var; dünya edebiyatında çok az karşımıza çıkan “hermafrodit” aşkı/cinselliği söz konusu ki, romanı tamamlasaydı kim bilir neler olacaktı dedirtiyor insana. En önemli tarafları ise, Nabokov’un kendi sesini fazlasıyla duyuyoruz Laura’nın Aslı’nda. Ölüm fikrisabiti kendini gösteriyor sık sık, keza hastalık hali de öyle. Sürgünde bir yazar olarak, her ne kadar diğer eserlerinde, hiç hissettirmese de Rusçaya olan özlemi bile hissediliyor yer yer! Dahası satış kaygısı bile ironik bir üslupla itiraf ediliyor. Notların yazılış şekli sayesinde, Nabokov’un romanlarını nasıl yazdığının şifresini de görüyoruz. Kendine hatırlatmalar, araya girilen notlar, karalamalar… Çok uzattık, Laura’nın Aslı’nı yine yazarı en güzel şekilde özetliyor aslında: “anahtarı hiçbir zaman bulunmayacak bir anahtar roman.”

Çağlayan Çevik

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963