scorecardresearch.com Hamlet ve Tüm Dünya Klasikleri Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hamlet

Hamlet

Yazar : WILLIAM SHEKASPEARE

Sayfa Sayısı : 228

Yayınevi : REMZİ KİTABEVİ

Tür : Dünya Klasikleri

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Hamlet, ilk oynadığı günden (1601) bu yana Shakespeare''in en sevilen ve en iyi tanınan oyunlarından biri olmuş. Öyle ki, daha yazılışından (1601?) iki yıl geçmeden bir "korsan" basımı piyasaya sürülmüş ve bu basım sonraki yıllarda Shakespeare araştırmacılarının başına dert açmış. Bu bozuk metinden ("Bad Quarto") sonra, 1604 yılında, Shakespeare''in el yazmasına dayalı "bir sağlam" metin ("Good Quarto") yayınlanmış ve bunu 1623 yılında yayınlanan ilk toplubasımdaki ("First Folio"), biraz sahne etkisi taşıyan, yine güvenilir, Hamlet izlemiş. Günümüzdeki Hamlet metinleri genellikle bu üç metinin karışımından oluşur.
Shakespeare''in, Hamlet''in konusunu, 1590''dan önce yazılmış bir oyundan aldığı sanılıyor. Shakespeare araştırmacıları bu oyna Ur Hamlet (İlk Hamlet) adıyla değinirler.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

 • 'II. Richard'

  Yazar : William Shakespeare

  Tür : Dünya Klasikleri


  II. Richard - William Shakespeare William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık durumlarını...
  Devamı...
 • 'II. Richard (Ciltli) '

  Yazar : William Shakespeare

  Tür : Dünya Klasikleri


  II. Richard (Ciltli) - William Shakespeare William Shakespeare (1564-1616): Oyunları ve şiirlerinde insanlık...
  Devamı...
 • 'İdam Mahkumunun Son Günü'

  Yazar : Victor Hugo

  Tür : Dünya Klasikleri


  İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo Büyük Fransız şairi ve yazarı Victor Hugo, Fransa tarihinin en çalkantılı dönemlerinden...
  Devamı...
 • 'Heart of Darkness'

  Yazar : Joseph Conrad

  Tür : Dünya Klasikleri


  Heart of Darkness - Joseph Conrad Heart of Darkness is a novella written by Joseph Conrad. It was classified by the...
  Devamı...
 • 'Julius Caesar'

  Yazar : Gökhan Metin, Müjdat Ercan

  Tür : Dünya Klasikleri


  Julius Caesar - Gökhan Metin, Müjdat Ercan FLAVİUS Çekip gidin evinize başıboş tayfası! Burada ne yapıyorsunuz ? Bayram...
  Devamı...
 • 'Hints For Lovers'

  Yazar : Arnold Haultain

  Tür : Dünya Klasikleri


  Hints For Lovers - Arnold Haultain There are of course, girls and girls; yet at heart they are pretty much alike. In...
  Devamı...
 • 'Hard Times'

  Yazar : Charles Dickens

  Tür : Dünya Klasikleri


  Hard Times - Charles Dickens ‘Now, what I want is, Facts. Teach these boys and girls nothing but Facts. Facts alone...
  Devamı...
 • 'Hacı Murat'

  Yazar : Lev Tolstoy

  Tür : Dünya Klasikleri


  Hacı Murat - Lev Tolstoy Düşman nara ve çığlıklarla birlikte çalıdan çalıya sıçra­yarak yaklaşıyordu. Bir kurşun daha...
  Devamı...

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

 • 1960
 • 1961
 • 1962
 • 1963